Marzena Rogalska, Aleksandra Kurzak „Dobrissimo! Opera od kuchni” Znak

dobrissimo

Zasmakować w specjałach.

 

Miłość do muzyki i gotowania często idzie ze sobą w parze. Można się o tym przekonać czytając rozmowy Marzeny Rogalskiej z Aleksandrą Kurzak. Dziennikarka i śpiewaczka operowa przyjaźnią się od lat, a teraz pokazują czytelnikom, co im w duszach gra. Do tego dodają wyjątkowe smaki, które świetnie pasują do konkretnych ról operowych. Ta książka pachnie pasją, a pasja to klucz do szczęścia.

 

Każdy rozdział to nawiązanie do konkretnej roli operowej Aleksandry Kurzak. Ubarwia je specjalne danie, które towarzyszy rozmowie. Czytając o przeróżnych perypetiach diwy, można zasmakować w specjałach, które proponuje czytelnikom. Jeśli sądzicie, że to książka dobra tylko dla miłośników opery, mylicie się, bo każdy znajdzie tu co nieco dla siebie.

 

Dobrissimo jest przede wszystkim apetyczne, ale też wyjątkowo porywające z uwagi na życie, które jest przecież tak barwne jak te dania na talerzu. Rozmaitość towarzysząca codzienności smakuje wytrawnie, słodko, gorzko lub słono. W każdej z rozmów znajdziecie smaki życia oraz potrawy, które te smaki pięknie oddają.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 462
ISBN: 978-83-2406-567-7
Premiera: 23 listopada 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *