Remigiusz Grzela „Trzy życia Ireny Geldblum” Bellona

trzy-zycia-ireny-gelblum

Nieistnienie.

 

Są życiorysy, w których tak wiele się nie zgadza. Z pozoru są prawdziwe, w głębi fikcyjne. Są ważne powody, dal których pragnie się zmiany tożsamości, by móc dalej żyć bez oglądania się za siebie. Taki życiorys ma „Irka Wariatka”.

 

„Garb mój noszę za sobą. Nie oglądam się do tyłu i innym też nie radzę.”

 

Może dzięki temu ów garb był nieco lżejszy? Irena Geldblum, łączniczka Żydowskiej Organizacji Bojowej, wykazała się wielka odwagą, była bohaterką warszawskiego getta, ocaliła wiele istnień ludzkich. Niełatwo było jej zaadaptować się w nowej polskiej rzeczywistości, która przyszła po wojnie. Założyła rodzinę, zmieniła nazwisko, stała się Irena Waniewicz. Po dwudziestu latach musiała wyjechać c do Włoch, gdzie rozpoczęła życie w nowym wcieleniu. Znana jako Irena Conti Di Mauro, tworzyła wymowne wiersze. Zaczęła zapierać się przeszłości, nie dopuszczała nikogo do swej przeszłości.

 

Tak wiele zapętleń w życiu jednej osoby. Przeżyła tak wiele, że faktycznie można jej losem obdarować kilka osób. Znikała z własnej historii, ale lubiła słuchać historii innych. Niezwykłą osobowość, nietuzinkowa postać naszej historii.

 

Warto przeczytać tę książkę, by choć odrobinę odsłonić to prawdziwe oblicze Ireny Geldblum. Remigiusz Grzela relacjonuje spotkania z bohaterką w ujmujący sposób. jest szczery, przytacza detale, które dla jednych może nie maja żadnego znaczenia, ale dla drugich są kluczem do prawdy. Koniecznie zajrzyjcie do tej niecodziennie książki, by przekonać się jak może dokonywać się proces zmiany tożsamości w kimś, kto wypiera przeszłość, ale nigdy nie może się z niej w pełni wyzwolić.

Oprawa: twarda
Liczba stron: 544
ISBN: 978-83-1116-746-9
Premiera: 22 marca 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *