C. Dawid Heymann „Liz. Biografia intymna Elizabeth Taylor” Znak Literanova

Legenda, ikona, gwiazda.

 

Elizabeth Taylor. Jedna z największych gwiazd Hollywood. Jej role były olśniewająco, bez względu na to, czy były ikoniczne, czy pozornie zwyczajne. Będzie zapamiętana jako legenda, jako ikona, jako gwiazda. Przyjaciółka Michaela Jacksona. Dwukrotna żona Richarda Burtona. Intrygantka i kokietka. Pewna siebie, choć do szczytu sławy doszła własną ciężką pracą. Była sobą, nawet tam, gdzie wypadało zachować etykietę. Oczarowywała swoim wyglądem, doskonała pamięcią i talentem.

 

I druga strona tego połyskliwego medalu: Elizabeth Taylor uzależniona od alkoholu i narkotyków. Przebywająca na odwyku z ciężkim syndromem odstawienia. Właśnie wtedy wygłosiła najtrudniejszą kwestię, jaką przyszło jej wypowiedzieć. Te problemy zakorzenione były w jej burzliwej przeszłości wypełnionej rozczarowaniami i zdeptanymi marzeniami. Kolejni mężczyźni,, małżeństwa, filmowa kariera, która traciła swój dawny blask, to składowe wewnętrznej porażki. Gdzie siła Liz?

 

Warto zajrzeć do biografii Elizabeth Taylor, zwłaszcza że to biografia wyjątkowo intymna. Niektóre z wydarzeń napawają trwogą, inne duma, a jeszcze inne podziwem. Cała Liz. Jej znacząca pozycja w świecie nie pozostawiała wątpliwości – zawsze i bezwzględnie trzeba było jej pomóc. Elizabeth miała w sobie jakiś magnes, który przyciągał, mimo przeszkód.

 

Ta aktorka miała ambiwalentny dar: z jednej strony wykazywała się niezwykłą umiejętnością przetrwania, a z drugiej skłonnością do dramatyzowania. Była twarda, niezłomna, pewna siebie, a za chwilę stawała się histeryczka bez pomysłu na ciąg dalszy dnia. Może to czyniło z niej tak niebywałą osobę, którą warto było spotkać choć na chwilę, nawet wtedy, gdy kazała na siebie czekać?

 

Drobiazgowa i wciągająca historia życia ikonicznej aktorki w jednej, godnej uwagi książce. Wzbogacona o fotografie z różnych okresów życia Liz, daje pełny obraz jej życia. Tak wiele tu sprzecznych emocji, rozedrganych uczuć i niepewności skrytej za fasadą stanowczości. Poznajcie prawdziwe życie Liz, które miało również te słabsze momenty. Może właśnie dzięki nim ikoniczna aktorka zbudowała swą tożsamość?

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 528
ISBN: 978-83-2409-266-6
Premiera: 8 listopada 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *