„Poezja miłosna. Antologia najpiękniejszych wierszy” Zysk i S-ka

Tyle miłości.

 

Czym jest miłość? Tyle definicji, ile miłości. Każdy człowiek przezywa ją na swój sposób, choć bardzo podobnie. Motyle w brzuchu, stan oczarowania drugą osobą, myśli błądzące gdzie indziej niż się jest. Byle być blisko. Tęsknota, westchnienia, szybsze bicie serca, pragnienie. Ech, miłości!

 

Mówią, że poetą pięknie być, bo to poeci mówią o miłości najpiękniej. Subtelny dobór słów, morze emocji, barwny kalejdoskop wrażeń. Ten zbiór poezji to perełka. Warto ją mieć! Tylu poetów, tyle odsłon jednej miłości. Tak różnej, tak kolorowej, tak nostalgicznej.

 

„[…] Serce me pełne ciebie, jak korona drzewa
Gniazd ptactwa, co upojną miłości pieśń śpiewa.

Dusza ma pełna ciebie, jako wirów morze,
Co nigdy uśpić swego szaleństwa nie może!”
                               Leopold Staff „Oczy me pełne” – fragment

 

Ta pierwsza, wielka, niespełniona, bezgraniczna, namiętna i ślepa. Miłości jest wiele, a każda wyjątkowa. Pochylenie się nad miłością to coś więcej niż wyszukany smak i wykwintny dobór  słów. to wachlarz emocji, wrażeń, tęsknot.

 

„[…] Były znaki, sygnały,
cóż z tego, że nieczytelne.
Może trzy lata temu
albo w zeszły wtorek
pewien listek przefrunął
z ramienia na ramię? […]”

               Wisława Szymborska „Miłość od pierwszego wejrzenia” – fragment

 

Każda miłość jest pierwsza, nawet gdy jest kolejna, bo emocje z nią związane są niepowtarzalne. W omawianej antologii znajdziecie wiele barw miłości, tej widzianej oczami i sercem kobiet, a także tej opisywanej z męskiego punktu widzenia. Leopold Staff, Julian Tuwim, Michaił Lermontow, Robert Browning, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Halina Poświatowska, Wisława Szymborska oraz wielu inny poetów i poetek. Taka antologia to prawdziwy skarb. Gorąco polecam to piękne wydanie poezji miłosnej. Majstersztyk!

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
ISBN: 978-83-8202-822-5
Premiera: 6 lutego 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *