Naoki Higashida „Dlaczego podskakuję” Zysk i S-ka

Zaklęty umysł.

 

Naoki Higashida ma dar przywracania wiary, a robi to przez swoją intelektualną przenikliwość, duchową ciekawość, analizowanie własnej odmienności i otoczenia, z którym się styka oraz przez psotne poczucie humoru. Książka, która wyszła spod jego pióra, jest dowodem na to, że w autystycznym ciele jest zaklęty umysł, równie ciekawy, złożony i subtelny jak każdego innego człowieka. A może nawet ciekawszy?

 

Wędrówka przez świat autystów wymaga przede wszystkim empatii. Pewne zachowania autystów są niezrozumiałe dla ludzi normatywnych. Poznanie tajemniczego świata autystów, choć w małym stopniu, to klucz do zrozumienia ich codzienności.

 

Nasuwa się szereg pytań, choćby te: dlaczego autyści mówią głośno i dziwnie?, dlaczego powtarzają te same pytania?, dlaczego trzepoczą palcami przed twarzą?, dlaczego podskakują? Czy autyści są z innej planety? Czasem może się tak wydawać, ale wystarczy odrobina empatii, by zrozumieć, jak bardzo skomplikowany jest ich świat.

 

Naoki Higashida miał zaledwie trzynaście lat, gdy napisał tę prostą w wymowie, a jednak bardzo głęboką w treści przekazu książkę. Szczerość okazał się kluczem do zrozumienia różnych „dziwactw” związanych z autyzmem. Wyjaśnia zachowania i zwyczaje autystycznych osób i robi to w rozbrajająco szczery sposób. Nie brakuje mu poczucia humoru, co pomaga wejść do świata autystów oraz uczy wyrozumiałości i empatii.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 192
ISBN: 978-83-8335-155-1
Przekład: Dominika Cieśla-Szymańska
Premiera: 27 lutego 2024

komentarz

  1. Klaudia pisze:

    Autyzm to nie choroba 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *