Mary Henley Rubio „Maud Montgomery. Uskrzydlona” Prószyński i S-ka

Krocząc alpejską ścieżką.

 

Życie Maud przypomina pokaz iluzjonisty. Książki Montgomery, z pozoru zwykłe opowiastki dla młodych dziewcząt, szybko stały się światowymi bestsellerami, zaś Wyspa Księcia Edwarda to częsty cel podroży turystycznych. Na czym polega fenomen? Prawdopodobnie na prostocie, w której ukryty jest klucz do sukcesu. Co ciekawe, wszystkie powieści Montgomery to tak naprawdę wariacje na temat historii jej życia. Chodzi tu zarówno o serię „Ania z Zielonego Wzgórza”, jak też „Emilkę ze Srebrnego Nowiu” czy „Błękitny zamek”.

 

Bohaterami książek Maud Montgomery są zwykli ludzie, ale przedstawienie ich emocji oraz tła społeczno-politycznego sprawia, że czuje się ich niezwykłość, ciepło i niepowtarzalny klimat miejsc, w których żyją. Gdzieś na konkretnym kawałku Ziemi, choć w fikcyjnych miejscowościach, toczy się ich życie pełne uniwersalizmu i aktualności mimo upływu lat. czytelnicza wyobraźnia jest na tyle pobudzona, że czuje się obecność bohaterów, bliskość ich problemów.

 

Lucy Maud Montgomery żyła w czasach trudnych dla kobiet. Słaba pozycja społeczna i brak środków na kształcenie nie wpływały pozytywnie na rozwój. Tymczasem Maud marzyła by zostać pisarką i krok po kroku zbliżała się do tego celu. Porywczy charakter Maud z pewnością dodawał jej skrzydeł na tej drodze, ale czy pomagał w realizacji pragnień?

 

Czytając książki Montgomery napotykamy na podobne problemy do tych, z którymi mierzyła się pisarka. Sama o sobie pisała, że musiała pokonać „alpejska ścieżkę” by zrealizować swoje marzenia o pisaniu.

 

Dlaczego warto sięgnąć po tę monumentalną biografię? Z kilku powodów, a wskażę na dwa najważniejsze: miłośnicy autorki z pewnością głębiej zrozumieją przekaz ukryty w jej książkach, a miłośnicy historii odkryją wiele nieodkrytych stron stosunków społecznych w dziewiętnastym wieku.

 

Co by było, gdyby? – to pytanie wciąż zadawała sobie Maud Montogmery. Czy to oznacza, że nie odczuwała satysfakcji ze swojego życia osobistego i zawodowego? A może była wciąż poszukująca, choć pozornie uskrzydlona? może warto się o tym przekonać? Historia życia Maud Montgomery to doskonała lektura, z której płynie jeden ważny wniosek: pozory idealności wcale nie dają gwarancji, że tak faktycznie jest, a dzięki wytrwałości i pracy można osiągnąć upragnione zwycięstwo.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 684
ISBN: 978-83-8295-294-0
Premiera: 13 czerwca 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *