Maja Lunde, Lisa Aisato „Strażniczka Słońca” Wydawnictwo Literackie

strazniczka-slonca

Cud słońca.

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, co by się stało, gdyby rytm natury został zaburzony? Jak wyglądałoby życie bez śpiewu ptaków, wiosny przychodzącej po zimie, bez słońca? Dlaczego tak ważna jest stałość i równowaga?

 

Po przeczytaniu tej fenomenalnej książki spojrzycie na świat zupełnie inaczej, a to, co dotąd pozostawało niewidoczne, stanie się najważniejsze.

 

Lilia mieszka wraz z dziadkiem w smutnym, pogrążonym w szarości i deszczu miasteczku. Od lat nie ma tu słońca, ludzie cierpią głód, są bladzi i przygnębieni. Lilia, jak przez mgłę, pamięta dotyk słońca na skórze i wciąż tęskni za tym uczuciem. Jej dziadek jest równie smutny, zamknięty w sobie, nieczuły, jak wszyscy, ale zna pewna tajemnice, którą nie chce się podzielić z innymi. Legendy mówią, by za nic nie udawać się do mrocznego lasu, ale Lilia jest zbyt ciekawa, by nie spróbować. I tak, w tym mrocznym lesie, odkrywa niezwykłą dolinę, gdzie poznaje kogoś zupełnie wyjątkowego. Czy to odkrycie zmieni świat na lepszy?

 

Ta książka jest po prostu wybitna. Cudowna, wciągająca, intrygująca opowieść o życiu w mroku, o poszukiwaniu ciepła, potrzebie bliskości, odpowiedzialności, pragnieniu zemsty, które zagłusza wszelkie dobro i odziera z naturalnych odruchów, o równowadze, nadziei, wybaczeniu, o przyjaźni i miłości. Tyle tu pięknych wartości, tyle mądrości i motywów do przemyślenia. Tak, to również hymn ku czci wiosny, jak głosi opis wydawcy. Jestem nią oczarowana i brak mi słów, bo opisać jej genialność. Pełne ekspresji ilustracje przenoszę do świata opowieści i można na nie patrzeć godzinami. Ich głębia powala na kolana. Brawa dla twórczyń tego literackiego arcydzieła. Perełka, którą warto mieć na półce wśród ulubionych.

IMG20210413194524

IMG20210413194540

IMG20210413194607

IMG20210413194636

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 200
ISBN: 978-83-08-07363-6
Premiera: 24 marca 2021

wl logo

Edyta Świętek „Na krawędzi nocy” Alter ego tom 1, Replika

Na-krawedzi-nocy

Miłość ze snu.

 

Kiedy w powietrzu codzienności wibrują niesprecyzowane lęki, trudno żyć chwilą i cieszyć się detalami. Poznajcie niezwykła historię o współczesnej czarownicy, której wcale niełatwo żyć ze swymi mocami. Zmuszanie innych do uległości, tylko z pozoru jest korzystne. Kiedy w grę wchodzą prawdziwe uczucia, magia schodzi na dalszy plan.

 

Anioł i Mroczny. To oni nawiedzają Ninę w snach już od czasów, kiedy była nastolatką. Wtedy odkryła, że ma wiele możliwości, posiada niecodzienne moce, które pozwalają zmusić ludzi do uległości. Czasem jedno spojrzenie wystarczy, by czar został rzucony na zawsze. Babcia przestrzegała Ninę, żeby zachowywała umiar, bo to, co nie do końca jest wytłumaczalne, ma swoje subtelne granice. Jej przekroczenie grozi cierpieniem. Czy Ninie uda się pogodzić uczucia z tajemnymi darami z piekła rodem? Co zrobi, gdy Anioł i Mroczny ze snów, naprawdę staną na jej drodze?

 

Edyta Świętek w nowej odsłonie. Lubię, gdy autorzy wchodzą w różne kreacje, a nie tylko uparcie tkwią w tym, co wygodne i już szablonowe. Ta powieść ma w sobie szczyptę magii i owa szczypta zupełnie zmienia jej charakter. Jeśli chcecie zasmakować tego złożonego dania, to koniecznie po nią sięgnijcie. Porusza, zastanawia, intryguje i zmusza do refleksji. Czekam na kolejna odsłonę magicznej Edyty.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-66790-00-1
Premiera: 9 lutego 2021

replika

Władysław Ludwik Anczyc „Księżniczka głogu” Dwie Siostry

ksiezniczka glogu

Klątwa urażonej wróżki.

 

Klątwa urażonej wróżki może skutkować stuletnim snem całego królestwa. Czy ktoś może rozjaśnić mrok i przynieść wyzwolenie?

 

W pięknym, bogatym królestwie żyli król i królowa. Mieli wszystko, oprócz potomka, a tego pragnęli najbardziej. Dobre serce królowej przyczyniło się do tego, że w darze od żaby otrzymała maleńką, śliczną córeczkę. Wielka radość zapanowała w królestwie. Mała księżniczka dostawał wszystko, co najlepsze. Dary wróżek były zacne, bo i skromność, i roztropność, i mądrość, i wdzięk, z pewnością przydadzą się w życiu. Wszystko byłoby pięknie, gdyby dla jednej z wróżek  nie zabrakło złotej zastawy. Urażona poniżeniem, rzuciła na księżniczkę klątwę. Oto miała ona ukłuć się wrzecionem w wieku lat piętnastu i umrzeć. Na szczęście trzynasta wróżka nieco zniwelowała tę straszną klątwę, więc księżniczka miała zasnąć wraz z całym królestwem.

 

Jakże piękna to opowieść! Oczywiście, znamy ja w wersji Śpiąca Królewna, ale tu jest znacznie bardziej klasycznie, emocjonalnie i mrocznie. Ilustracje Julitty Karwowskiej-Wnuczek oddają niepokój, złość i potworność zła. Emocje pięknie się ze sobą ścierają, a dawny język dodaje historii kolorytu.

 

Polecam tę książkę Waszej uwadze, bo jest estetycznie wydana i cudnie przenosi w baśniowy świat. Samo trzymanie jej w rękach jest przyjemnością. Warto czytać dzieciom stare, klasyczne baśnie, bo mają one w sobie potężny ładunek emocji i nieoceniony przekaz dobrych wartości. Polecam.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 56
ISBN: 978-83-8150-205-4
Premiera: 17 marca 2021

dwie siostry

Danka Braun „Oczy Adrianny” Prozami

oczy adrianny

By życie miało sens.

 

Poruszająca opowieść o miłości, zazdrości, rywalizacji i budowaniu siebie na nowo. Pełna różnych emocji, wzruszeń i niepokoju. Dodająca otuchy i wiary we własne możliwości. Wachlarz zdarzeń i ludzkich zachowań oraz budujący optymizm, mimo przeciwności losu, to główne tory tej powieści. Jestem pod dużym wrażeniem przedstawionej przez Dankę Braun historii.

 

Adrianna i Karolina, dwie siostry, dwa bieguny. Ada – spokojna, opanowana, mądra, poukładana i piękna. To za nią szaleją faceci. To ona może ich owijać wokół palca. Karolina – przebojowa, harda, bezkompromisowa, piękna. Czegoś jej jednak brakuje, że nie potrafi utrzymać przy sobie faceta. Obie kochają tego samego mężczyznę. Mateusz jest ucieleśnieniem marzeń Karoliny i wielką miłością Adrianny. Trudno poradzić sobie z zazdrością, gdy rywalką jest własna siostra.

 

Do ślubu Ady i Mateusza pozostał już tylko tydzień. Oni jednak będą razem. To trudne do przełknięcia dla Karoliny. I wtedy dochodzi do wypadku. Wiele zmieni się w życiu bohaterów. Sens życia przestaje być oczywisty. Trudne decyzje, niezrozumiałe wybory i przegrana. Z tego nie da się już podnieść.

 

Tę opowieść można podzielić na dwie części: urokliwą, miłosną, romantyczną i beztroską oraz dojrzałą, pełną wiary w siebie i w piękno życia. Trzeba stracić wiele, by dostrzec to, co ważne. „Oczy Adrianny” to budująca, wzruszająca i pełna emocji powieść o odkrywaniu prostych rzeczy i budowaniu z nich pięknej codzienności. Krocząc droga Adrianny, poznajemy losy kilku innych osób i jest to emocjonujące doświadczenie. Książka godna zauważenia. Gorąco polecam.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-66473-35-5
Premiera: 17 marca 2021

prozami

Przemysław Barszcz „Zwierzęta w godłach” Dwie Siostry

zwierzeta w godlach

Śladami herbowych zwierząt.

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w godłach różnych państw znalazły się takie, a nie inne zwierzęta? Co przyczyniło się do takiego wyboru? Ta książka w zjawiskowy sposób prezentuje legendy i symbolikę poszczególnych zwierząt i przybliża ich charakterystykę, co wiele pomaga zrozumieć. To nie tylko wiedza o historii, zwyczajach i kulturze poszczególnych narodów, ale też niezwykła podróż, inspirująca do zgłębiania wiedzy o świecie. Otwórzcie pierwszą stronę i zanurzcie się w niezwykłej lekturze.

 

Autor dzieli Ziemię na sześć krain zoogeograficznych i ma to głębszy sens, co zrozumiecie w trakcie czytania tej książki. W każdej z krain prezentuje kilka państw, które mają w godle jakieś zwierzę. Przybliża historię, legendy i wierzenia narodu, aby pokazać jak wielki wpływ na nie ma wybrane zwierzę w godle. Bo kto bardziej nadaje się na symbol tak dumnego państwa jak Stany Zjednoczone, jeśli nie orzeł bielik? Dlaczego Dominikana to wyspa wielkiej żaby? Co wspólnego z Somalią mają lamparty? Może dotąd nie wiedzieliście, że zwierzęta mają też ustaloną pozycję w godle. Tu wszystko staje się jasne.

 

Na uwagę w tej książce zasługuje przede wszystkim rzetelna wiedza, przystępny język, barwne ilustracje i zaciekawienie tematyką, które przychodzi samoczynnie i chce się natychmiast poczytać o tym nieco więcej. Jeśli poszukujecie dla swych pociech niebanalnej, ciekawej książki, to ta będzie idealna. Serdecznie polecam.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 168
ISBN: 978-83-8150-031-9
Premiera: 24 lutego 2021

dwie siostry

« Starsze wpisy