Morgan Audic „Jaskółki z Czarnobyla” Wydawnictwo Mova

jaskolki-z-czarnobyla

Radioaktywna scena zbrodni.

 

Najbardziej radioaktywna scena zbrodni na świecie. Dochodzenie, które jest dławione przez władze. Tajemnica utrzymywana przez lata. Zagadka czekająca na rozwiązanie. Tu nie ma miękkiej gry. Witajcie w ukraińskiej Prypeci.

 

Właśnie tam, na terenie dawnej zony, zostaje odkryte zmasakrowane ciało mężczyzny. W jego wnętrzu znaleziono wypchaną jaskółkę. Ofiarą jest Leonid Sokołow, syn ministra energetyki, wpływowego działacza partii. To nie pierwsza zbrodnia w tej rodzinie. Kto stoi za zagadkową śmiercią? Dlaczego doszło do niej w odizolowanej przez policję i wojsko Prypeci? Para policjantów, Josif Melnyk i Galina Nowak, szuka odpowiedzi i tropu sprawcy. Równolegle dochodzenie prowadzi były policjant Aleksander Rybałko. Komu uda się ułożyć elementy układanki w całość?

 

Nuklearne wysypisko postsowieckiego świata samo w sobie jest przytłaczające. Dodanie do tego okrutnej zbrodni, która wcale nie jest przypadkowa, jest świetnym literackim zabiegiem. Zgliszcza Czarnobyla, ciekawość ludzi pragnących adrenaliny, wypchane zwierzęta i język słowików – to składa się na świetny kryminał w mrocznym klimacie.

 

Przeniesienie do strefy popromiennej, poznawanie kolejnych składowych zbrodni i odkrywanie znaczenia tajemniczych jaskółek to niezwykłe czytelnicze doznanie. Nie brakuje napięcia i ciarek przechodzących po plecach. Sugestywnie oddany klimat Ukrainy oraz mocne rysy postaci, idealnie wpisują się w całość. Książka godna uwagi.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 560
ISBN: 978-83-6661-140-5
Premiera: 12 sierpnia 2020

Mova_czarny

Natasha Bell „Oczami Aleksandry” Czarna Owca

oczami-alexandry

Prawda i złudzenia.

 

W poszukiwaniu siebie można się zatracić. Jaką cenę płaci się za szczęście? Czy faktycznie jego obraz jest taki, jak mogłoby się wydawać?

 

Zarówno narracja, jak i rozwój wydarzeń w tej powieści wywołuje szok. Rzadko zdarza się, by rolę narratora powierzać ofierze zdarzeń. Poznajemy prawdę patrząc na nią jej oczami, choć do końca nie wiadomo, co tak naprawdę spotkało ją w życiu. Trudno przewidzieć zakończenie i w pewnym momencie czytelnik już nie wie, co jest prawdą, co złudzeniem.

 

Alexandra wiodła spokojne, szczęśliwe życie u boku męża i dwóch cudownych córeczek. Pewnego dnia nie wróciła z pracy. Marc wszczyna działania poszukiwacze. Nie wierzy, że Alexandra mogła tak po prostu zniknąć. Nie traci nadziei na odnalezienie żony nawet wtedy, gdy nad rzeką zostają odnalezione jej zakrwawione rzeczy. Poczynania Marca śledzimy z relacji Alexandry, która zamknięta wbrew własnej woli, dostaje informacje o ty, co teraz robi jej mąż. Gdzie znaleźć klucz do zagadki?

 

Niezwykły thriller sięgający do głębokich zakamarków ludzkiej psychiki. Pokazuje, że wcale nie tak łatwo poznać drugą osobę, a czasem nawet samego siebie. Tajniki tego, co tkwi we wnętrzu, są na tyle skomplikowane, że nie podlegają żadnym wzorcom. Napięcie i szybsze bicie serca murowane. Ekscytująca lektura.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 392
ISBN: 978-83-8015-689-0
Premiera: 13 lutego 2019

czarna owca

Bartosz Sztybor, Łukasz Golędzinowski „Pion i poziom” Dwie Siostry

pion i poziom

Poziom z pionu.

 

Gdzie jest pion, a gdzie poziom? Czy bycie na poziomie jest tym samym co w poziomie? Humorystycznie o pionie i poziomie. Bo trzeba to rozróżnić, by nie zostać postawionym do pionu.

 

Proste ilustracje wyraziście pokazują, co to jest pion, a co poziom. Książka otrzymała wyróżnienie w III edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci Jasnowidze. Kompozycja graficzna książki na pierwszy rzut oka jest niezwykle prosta. Ot, pion i poziom oraz różne sytuacje z życia wzięte, które odpowiadają tym kierunkom przestrzennym. Pływanie łódką, wspinanie się po górach, leżenie w wannie czy spacer z psem. Bo przecież są czynności, które powinno się robić w pionie, albo w poziomie. Jest tu jednak subtelne drugie dno, które dość przewrotnie pokazuje, co zrobi z nami grawitacja, gdy zechcemy odwrócić przewidywalność. Może się okazać, że z poziomu zrobi się pion, a z pionu poziom. Wtedy nie jest już tak wygodnie.

 

Polecam tę książeczkę małym dzieciom, które zaczynają swoją przygodę z literaturą. Kartonowe kartki są idealne do przekładania dla małych rączek, a kolorowe ilustracje znakomicie przyciągają uwagę. A przekaz o równowadze panującej w życiu to już wartość dodana.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 28
ISBN: 978-83-8150-132-3
Premiera: 9 września 2020

dwie siostry

Zofia Stanecka „Jeżyk z parku” Nasza Księgarnia

jezyk_z_parku

Przytul jeża.

 

Duszek Tuli Tuli słucha opowieści zwierząt, a potem przekazuje je dalej. Tak trafiają do małych czytelników.

 

Tym razem sympatyczny duszek zagląda do parku. Właśnie przyszły na świat da małe jeżyki: Tuptuś i Tycia. Są takie bezbronne. Muszą pić dużo mleka mamy, aby jak najwięcej urosnąć przed zimą. Niełatwo przetrwać w parku pełnym niebezpieczeństw. W dodatku nadchodzą chłody, a to oznacza, ze trzeba będzie znaleźć dobrą kryjówkę i zrobić spore zapasy. Wcale nie jest to łatwe, bo człowiek tez sporo miesza w szykach jeży.

jezyk_z_parku_2

Dzięki tej książce poznajemy bliżej zwyczaje i styl życia jeży. Wiemy, co uwielbiają, a czego nie lubią. Dowiadujemy się o jeżowych umiejętnościach i wielkich słabościach. Piękne ilustracje doskonale wszystko obrazują.

 

Warto sięgnąć po tę książkę ze względu na walory edukacyjne, kształtowanie wrażliwości wobec przyrody, piękną warstwę ilustracyjną oraz dlatego, że z każdego kupionego egzemplarza jedna złotówka wędruje wprost do tego zagrożonego gatunku, czyli do Fundacji Premium ratującej jeże. Gorąco polecam.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
ISBN: 978-83-10-13578-0
Premiera: 30 września 2020

nk

Charlotte Link „Dziki łubin” Znak Horyzont

Dziki lubin

Pragnąć inaczej.

 

Kochać za bardzo, pragnąć inaczej. Rozedrgane emocje, ambiwalentne uczucia, trudne wybory. I wojna patrząca zuchwale w oczy mających jeszcze nadzieję ludzi.

 

Niemcy w przededniu wojny. Despotyczny przywódca, antysemityzm, wojenne nastroje, represje wobec przeciwników władzy. Gorąca polityczna atmosfera jest tłem dla wydarzeń, które dzieją się u Belle Lombard i jej matki Felicji. Belle ma pstro w głowie. Marzy o zostaniu gwiazdą filmową i związaniu się z ukochanym Maxem. Gdy w końcu się jej to udaje, zdradza go z innym mężczyzną. Miłość ma nagle zupełnie inny smak.

 

Felicja zajmuje się fabryką, gdy jej wspólnik podejmuje decyzję o schronieniu się w Szwajcarii. Odważnie pomaga Żydom z miłości do Maksyma, choć rozważała współprace z nazistami. Z Ameryki wraca jej pierwszy mąż, Alex. Uczucia są na tyle skomplikowane, że trudno o szczęście. Felicja wciąż marzy o powrocie do rodzinnego Lullina w Prusach Wschodnich, który nieodmiennie kojarzy się jej z bezpieczeństwem, spokojem i zapachem dzikiego łubinu.

 

Wyśmienicie został oddany klimat epoki i gorące nastroje przed, w trakcie i po wojnie. Całe mnóstwo emocji i zachowań prowokuje do dyskusji i oceny bohaterów. Tak wiele się dzieje. Każdy wybór okupiony jest bagażem kolejnych zdarzeń. Tęsknota ma niebywały smak, a miłość jest nieśmiałym promyczkiem na lepsze jutro. Jaki finał znajdzie ta barwna historia? Tom trzeci już wkrótce.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 640
ISBN: 978-83-240-7873-8
Premiera: 14 października 2020

znak horyzont

« Starsze wpisy