Jacek Ostrowski „Katharsis” Skarpa Warszawska

katharsis

Szukając oczyszczenia.

 

Czy istnieją granice winy? Jakie znaczenie ma sprawiedliwość? Wiele pytań można sobie zadawać po lekturze tej niepokojącej powieści. Są zadry w sercu, których nie sposób usunąć, a sens przebaczenia ma zupełnie inny, niż powszechnie znany wymiar. Szukając oczyszczenia można otrzeć się o śmierć, a ta wcale nie jest wybawieniem.

 

Mały hotelik w Toskanii. Pięcioro tajemniczych gości, którzy mają tu spędzić czternaście dni. Jeden mężczyzna, któremu zależy, by ci ludzie znaleźli się w jednym miejscu, w jednym czasie. Obawy są silniejsze od pokusy łatwego zarobku. Niepokój mrożący krew w żyłach i tajemnica, której lepiej nie odkrywać. Czy Weronice uda się odsłonić wszystkie sekrety?

 

W tej grze nie ma reguł, są tylko domysły, jedna strategia i pionki, które przesuwają się po planszy według ustalonego schematu. Tu ścierają się poważne plagi współczesności: korupcja, pedofilia, terroryzm, żądza władzy, eksperymenty medyczne. Tu przychodzi oczyszczenie, które nie przynosi oczekiwanego spokoju. Tu nic nie jest do końca oczywiste. Jedno jest pewne – ta książka trzyma w napięciu, zaskakuje konwencją, zastanawia i nie pozwala o sobie zapomnieć.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-6693-921-9
Premiera: 14 lipca 2021

skarpa

Suzanne Allain „Lista Pana Malcolma” Lekkie Wydawnictwo

lista-pana-malcolma

Usidlić niepokorność.

 

Czarujący Jeremy Malcolm owija sobie młode panny wokół palca. Nawet lista wymagań wobec kandydatki na żonę nie jest w stanie je odstraszyć. Bowiem konkurowanie o względy Malcolma jest wyróżnieniem. Do czasu, gdy w miasteczku pojawia się Selina Dalton. Ta młoda dama sporo namiesza nie tylko w głowach okolicznych panien, ale przede wszystkim w sercu Malcolma. Miłość wisi w powietrzu, tylko jak usidlić niepokorność?

 

Wygórowane wymagania to znak rozpoznawczy Malcolma. Nic dziwnego, że mało która panna potrafi im sprostać. Można się ścigać i zabiegać o względy lorda, ale zawsze w jakimś punkcie znajda się niedociągnięcia. Ech, niełatwo znaleźć idealną kandydatkę na żonę. A może idealność tkwi w nieidealności? Zanim Jeremy Malcolm to zrozumie, wiele wody upłynie w rzece. Na szczęście jest Selina Dalton. Ta kobieta nienachalnie przypomni Malcolmowi, na czym polega prawdziwe uczucie. I, co najlepsze, Selina wcale nie chce pretendować do miana kandydatki na jego żonę. Bo największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. W tym tkwi paradoks uczuć.

 

Jeśli macie ochotę przenieść się do dziewiętnastego wieku, usłyszeć szum krynolin, poczuć smak egzaltacji i skrywanych uczuć, to koniecznie sięgnijcie po tę powieść. Jest urocza, ujmująca, relaksująca i pieści zmysły pięknym językiem. Polecam.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-6663-042-0
Premiera: 25 sierpnia 2021

Article

Iwona Banach „Morderstwo na śniadanie” Dragon

morderstwo-na-sniadanie

Szaleństwa Pindy.

 

Ironii i sarkazmu nigdy za wiele. Iwona Banach ma niesamowity dar przedstawiania rzeczywistości w krzywym zwierciadle, w którym czasem samemu warto się przejrzeć. Absurdalność niektórych sytuacji jest tak komiczna, że aż dziw bierze, że czytelnik to wytrzymuje. Czemu wytrzymuje? Bo jest arcyzabawnie. I o to chodzi!

 

Oto Głuszyn. Małe miasteczko, w którym życie toczy się utartym torem. Ot, miejscowy listonosz jest trochę zbyt ciekawski i po kryjomu otwiera cudze listy. A to znowu pod oknami jednej z mieszkanek przechadza się dziwna postać. Aspirant Andrzej Balicki nie czuje mięty do Lidii Czubajko, która trafiła na posterunek przez ukochanego. Mirella paciorek pragnie napisać tu swą powieść życia, a pewna papuga, Pinda zresztą, przestała skrzeczeć na rzecz szczekania. Do tego klnie jak szewc, choć, w rzeczy samej, osobiście nie znam żadnego szewca, który by klął. Taka proza małomiasteczkowego życia.

 

W tym oto Głuszynie powstaje Instytut Kosmitologiczny, bo kosmici są teraz na topie i pojawiają się w ziemskim życiu codziennie, nieprawdaż? Sam fakt, że właśnie znaleziono martwego listonosza w kręgu zboża świadczy sam za siebie. Aspirant Balicki ma pełne ręce roboty, bo jest narzędzie zbrodni, ale nie ma motywu. Trzeba poszukać wyjaśnienia nie tylko tej zbrodni.

 

Humor sytuacyjny, satyra, absurdy i nietuzinkowe postacie. Do tego inteligentna ironia i to coś, za czym tęsknimy, czyli doskonała akcja, niebanalne śledztwo i wysoki walor relaksacyjny książki. Nic dodać, nic ująć. Autorka trzyma fason.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-8172-728-0
Premiera: 30 czerwca 2021

dragon

Ewa Szymańska „W ślepym zaułku” Szara Godzina

w-slepym-zaulku

Dusza poraniona miłością.

 

Powolne zapadanie się w czarną dziurę bez dna. Strach przed zmianą ciemności i beznadziei na blask przyszłości i sens. Tkwienie w szponach depresji powoli niszczącej od środka. Emocjonalna huśtawka, która nie zamierza się zatrzymać. Jak wyleczyć duszę poranioną miłością?

 

Nie sposób uwolnić się od przeszłości. Ona zawsze jest obecna. Może w zakamarkach pamięci, a może w podświadomości, która potem kieruje ludzkim życiem? Historia Pauliny i Jacka pokazuje, że złe przeżycia, których doświadczyło się w dzieciństwie, odbijają się podwójnym echem w dorosłym życiu. A czasem zupełnie nie pozwalają normalnie żyć.

 

Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością. Rozwódka i wdowiec. Ich związek wydawałby się taki ciepły, idealny, bezpieczny. Tymczasem… Jacek ukrywa traumy z przeszłości i zachowuje się coraz bardziej irracjonalnie. Brak hamulców jest tak częsty, że niepokoi. Paulina zaczyna się go obawiać. Szuka pomocy i poznaje jacka od zupełnie innej strony. Czy można przedobrzyć z poczuciem bycia odpowiedzialnym, twardym i mocno stąpającym po ziemi? Jaką cenę płacą bliscy za egoizm, który miażdży?

 

Poruszająca i dająca do myślenia powieść, która zostawia ślad w czytelniku. Toksyczne relacje odbijają mocne znamię na psychice i nie sposób go wymazać nawet uczuciami. Bo czasem bywa tak, że dusza zostaje poraniona miłością.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 328
ISBN: 978-83-6657-363-5
Premiera: 2 sierpnia 2021

szaragodzina

Anna Koprowska-Głowacka „Opowieści z kraju nad Wilią. Baśnie i legendy litewskie” Bosz

Opowiesci z kraju nad Wilią_okładka

Klucz do wyobraźni.

 

Zajrzyjcie do świata pełnego magii, tajemnic i niezwykłych zjawisk. Poznajcie siłę odwagi, pokory i szacunku. Przyjrzyjcie się boginiom, władczyniom, księżniczkom i rycerzom. Myślami popłyńcie tam, gdzie nieskażona natura promieniuje swa mocą. Baśnie i legendy litewskie to historie utkane z ludzkich przeżyć, lęków, wielowiekowych tradycji i wyobraźni. Otwórzcie furtkę do magicznej rzeczywistości i poznajcie bliżej naszych sąsiadów.

 

Opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie mają w sobie coś tajemniczego i przyciągającego. Można słuchać ich godzinami, bo cudownie poruszają wyobraźnię czytelnika. Warto je poznać, by doświadczyć piękna języka i sugestywności opisów.

 

W tym zbiorze znajdziecie dwadzieścia pięć wciągających baśniowych historii, które przybliżają litewskie tradycje. Warto je poznać, bo przenoszą do świata, który jest nam bliski. Zielone wzgórza, gęste lasy, błękitne rzeki, tajemnicze zamki, mokradła, Bałtyk, słoneczne polany. Tam dzieją się rzeczy niezwykłe.

 

Siła legend tkwi w ich wielopokoleniowości. To one wpisują się w lokalny  koloryt i nadają wagi miejscom. To one uczą wartości przywracają wiarę w zwycięstwo dobra nad złem. To one są kluczem do wyobraźni. Gorąco polecam tę piękną książkę. Będzie idealna na długie jesienne wieczory. Miłej lektury.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 192
ISBN: 978-83-7576-577-9
Premiera: 19 sierpnia 2021

bosz

« Starsze wpisy