Jane Austen „Perswazje” Zysk i S-ka

perswazje

Uśmiech losu.

 

Można cenić swoją wartość na podstawie przeciwności losu, które się pokonało. Można oceniać siebie na podstawie szlachetnych wysiłków i zasłużonych nagród. Najważniejsze to docenić uśmiech losu, który czasem daje swój subtelny znak.

 

„Perswazje” zaglądają do życia angielskiej szlachty z początku XIX wieku. Główna bohaterka, Anne Elliot, zerwała zaręczyny z kapitanem Frederickiem Wentworthem, bo namówiła ją do tego rodzina. Posłuszeństwo skłoniło ją do kroku, który nie był zgodny z tym, co czuje serce. Łagoda, wrażliwa i empatyczna, nie potrafiła stawić oporu perswazji. Nie pogodziła się z tą decyzją i pozostała wierna ukochanemu. W samotności i tęsknocie przeżywała kolejne lata. Frederick w rozpaczy wypłynął na morze. Minęło kilka lat, kiedy los znowu postawił ich na wspólnej drodze. Czy kobieta dokona tym razem słusznego wyboru? Jak wielka jest siła uczuć w obliczu konwenansów i perswazji?

 

Jane Austen barwnie opisuje ówczesne życie brytyjskiej szlachty z początku XIX wieku. Wrażliwość wypływa z kolejnych stron, a fabuła oscyluje wokół miłości. Kreacja bohaterki jest ambiwalentna, bo łączy w sobie wiele kobiecych cech, ale też upór i odwagę do zmian, co wcale nie było bliskie ówczesnym damom. Pogardzana i wykorzystywana przez rodzinę, pozostawał na uboczu, ale świetnie poradziła sobie z przeciwnościami. Wierna swej miłości, cierpliwie czekała na uśmiech losu.

 

To jedna z tych powieści, które trzeba przeczytać, choćby po to, by zachwycić się stylem autorki. Bez trudu wchodzimy w dawny świat i poznajemy zwyczaje oraz myśli ludzi tkwiących w szeregu konwenansów. Kibicujemy bohaterom, czekając na szczęśliwy finał. Bo miłość musi znaleźć drogę ku szczęściu.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 312
ISBN: 978-83-8202-680-1
Premiera: 2 września 2022

John „Chick” Donohue „Wielka ofensywa piwna” Replika

wielka-ofensywa-piwna

Kiedy absurd styka się z prostotą.

 

Jeden wieczór 1967 roku zmienia wszystko  życiu Chicka. Absurdalny pomysł, aby odwiedzić walczących w Wietnamie kumpli z puszką piwa dla każdego nich, to furtka do zupełnie innego podejścia do życia. Dotknąć wojny to nie to samo co tylko o niej słyszeć. Chick miała tam znaleźć się tylko na chwilę, ale ciąg przypadków sprawia, że znajdzie się w centrum niebezpiecznych wydarzeń i w ognistym jęzorze wojny. Nie ma czasu na myślenie i ucieczkę, trzeba działać, by nie zawieść swych przyjaciół i narodu.

 

„Wielka ofensywa piwna” to okraszona humorem relacja z pierwszej linii frontu, na której można spotkać tak wiele różnych osobowości. Wszystkich łączy chęć walki, lojalność i odwaga. Chick spotyka na swej drodze wiele komplikacji, ale to one dodają mu energii do działania. Pragnie zrobić przyjemność swym kumplom i nie zamierza uciekać, gdy sam trafi na pierwszą linię wojennych działań.

 

Z jednej strony to opowieść non-fiction z Wietnamu, a z drugiej książka drogi, bo opisuje niecodzienna wyprawę pełną przygód oraz przemianę światopoglądu głównego bohatera i autora. Jest barwnie, zastanawiająco i dynamicznie. Lekki styl autora wcale nie ujmuje dramatyzmu fabuły. Są też okruchy nadziei, którą trzeba dawać ludziom nawet w najbardziej dramatycznych momentach. Bo w ludzkim wsparciu tkwi wielka siła.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-6729-559-8
Premiera: 4 października 2022

Matt Haig „Myszka zwana Miiką” Zysk i S-ka

myszka-zwana-miika

Tam, gdzie mieszkają elfy…

 

Miika mieszkał z wróżką, kolegował się z elfami i miał przyjaciół wśród ludzi. W dodatku był czarnosnuty, miał magiczne moce i zapewne będzie żył wiecznie, więc chyba nie dziwi, że Brawurowa Brygida miała sporo wątpliwości, czy się z nim zaprzyjaźnić. Ale to wszystko było dopiero po wielkiej ucieczce z rodzinnej dziupli do Wielkiego Świata. Wymagała sporej odwagi, ale cóż do stracenia miał Miika po zjedzeniu jedynej pieczarki, która miała być śniadaniem dla całej mysiej rodziny?

 

Wielkie przygody małej myszy na samym końcu Finlandii z wiosce Elfi Jar. Tam, gdzie mieszkają renifery, elfy i wróżki jest też odrobinę miejsca na małe myszki, które wcale nie mają zwyczajnego, przewidywalnego życia. Oj, dzieje się u nich całkiem sporo! Można się tu znaleźć w całkiem poważnych opałach, a niemożliwe staje się całkiem realne.

 

Klimatyczna opowieść o małej myszce i całkiem dużej magii, która ją spotkała. Dzięki tej historii łatwiej uwierzyć w siebie i nie ulegać pokusom naśladowania kogokolwiek, bo tylko bycie sobą gwarantuje szczęście i poczucie bycia na właściwym miejscu. To również historia o przyjaźni i odkrywaniu piękna w zwyczajnych, prostych rzeczach. Bo przyjaźń jest lepsza od magii, a nawet od bycia czarnosnutym. Warto się przekonać, że są sprawy ważniejsze nawet od sera (!), a niektóre słowa mogą smakować lepiej niż najlepszy ser trollowy. Przeczytajcie tę wyjątkową historię o szczęśliwej myszce zwanej Miiką.

 

Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 172
ISBN: 978-83-8202-720-4
Premiera: 8 listopada 2022

Nicolas Vanier „Uwolnić Poly” Replika

uwolnic-poly

Z odwagą ku nowemu.

 

Trudno jest wytyczać nowy szlak życia, gdy tkwi się w społeczności zależnej od stereotypów. Bohaterki tej powieści mówią im zdecydowane nie! i wcale nie zamierzają ulegać wygodnej postawie bycia z nimi za wszelką cenę. Bo przyjaźń, miłość i lojalność wystarczą, żeby żyć pełnią życia.

 

Louise i Cecile przeprowadzają się z Paryża do małej wioski Beaucastel. Louise wraca w rodzinne strony po rozwodzie. Lokalna społeczność nie patrzy na nią zbyt przychylnie. Zamierza tu pracować jako pielęgniarka i jakoś wiązać koniec z końcem, aby spokojnie wychować córeczkę. Jest połowa lat sześćdziesiątych minionego wieku. Niełatwo stawiać czoła konwenansom.

 

Cecile nie może odnaleźć się w nowym miejscu. Trudno jej znaleźć przyjaciół. Chodzi własnymi ścieżkami i tak trafia na cyrkowy występ, w którym jedną z ról gra kucyk Poly. Właściciel cyrku nie traktuje dobrze zwierząt, co wzbudza u dziewczynki duży sprzeciw. Za wszelka cenę chce uwolnić Poly i zapewnić kucykowi bezpieczeństwo. Kiedy jej plan udaje się zrealizować, wystarczy ukryć Poly w miejscu, w którym już nigdy nie znajdzie go właściciel cyrku i inni źli ludzie. Czy dziewczynka sama podoła temu zadaniu?

 

Poruszająca opowieść o przyjaźni, która ma wiele różnych odcieni, ale zawsze łączy je lojalność, zaufanie i oddanie. Tej przyjaźni towarzyszy też odwaga, otwartość na zmiany i pewność siebie, bez których stawianie kolejnych kroków na nowym szlaku byłoby wręcz niemożliwe. Zarówna mam, jak i jej córka, świetnie radzą sobie z zaklimatyzowaniem się w nowym miejscu, choć z góry naznaczone są znamieniem inności. Mają oczy szeroko otwarte i nie boją się stygmatyzacji, choć tak o nią łatwo, gdy jest się na tak zwanym świeczniku.

 

To piękna historia o ratowaniu niewinnych zwierząt przed złem tego świata i szukaniu dla nich godnego miejsca, w którym będą mogły spokojnie żyć. Emocje i adrenalina gwarantowane, bo źli ludzie wciąż depczą po piętach tym, którzy wymyślili plan ratunkowy. Książka uczy pozytywnych zachowań i wzrusza przekazem, więc jest godna polecenia młodym czytelnikom. Została wzbogacona o fotosy z filmu.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-6729-584-0
Premiera: 22 listopada 2022

Ernest Hemingway „Ruchome święto” Marginesy

ruchome-swieto

Paryż nigdy się nie kończy.

 

„Ruchome święto” to swoistego rodzaju hołdu złożony Paryżowi przez Hemingwaya, który wspomina swoje ubogie, ale szczęśliwe początki kariery pisarskiej w stolicy Francji w latach 20. minionego wieku. Na pozytywne wrażenia składały się różne miejsca: kawiarnie, księgarnia, tor wyścigów konnych, nabrzeża Sekwany, gdzie niedrogo można było kupić świeże ryby. To nie był łatwy czas, bo młode małżeństwo Hemingway często było głodne. Trzeba było oszczędzać, aby móc utrzymać się w Paryżu. Zdarzały się im jednak sute obiady z dużą ilością wina i o nich też jest sporo wzmianek w tej książce.

 

„Paryż jest bardzo starym miastem, a my byliśmy młodzi i nic tu nie było proste, nawet bieda ani niespodziewane pieniądze, ani światło księżyca, ani dobro i zło, ani oddech kogoś, kto leży przy tobie w świetle księżyca.”

 

Życie w ówczesnej paryskiej bohemie to wiele ważnych kontaktów, choćby te z Gertrudą Stein, Ezra Poundem, Jamesem Joyce’em czy Francisem Scott Fitzgeraldem. Te kilka lat spędzonych w Paryżu na zawsze wyryło się w pamięci pisarza i, może dość chaotycznie, ale spisał te wspomnienia w sobie znany sposób. może przez to, że są tak prawdziwe, nie podane w wyszukanych słowach, tak bardzo przykuwają uwagę i wciągają?

 

W „Ruchomym święcie” znajdziecie wspomnienia autora z czasu spędzonego w Paryżu, ale również przemyślenia na temat własnej pracy pisarskiej. Hemingway dzieli się z czytelnikami i refleksjami na temat pisania w pierwszej osobie oraz nieudanymi próbami napisania czegoś, co chodziło mu po głowie. Jest w tym szczery, autentyczny, swojski. Z pewnością można tu bardziej poznać ikonę literatury oraz ludzi, którzy stale mu towarzyszyli bądź były epizodami w jego życiu. To ważna, niedokończona i dająca do myślenia książka. Gorąco polecam.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 280
ISBN: 978-83-6740-653-6
Premiera: 19 października 2022

« Starsze wpisy