Sylwia Markiewicz „Jeszcze jeden rok” Pascal

jeszcze-jeden-rok

Rok na miłość.

 

Kiedy wszystko w życiu ma się poukładane jak w pudełeczkach, misja „rok na znalezienie miłości” nie powinna sprawiać trudności. To musi się udać!

 

Beata jest kierowniczką jednego z działów bankowych. Każdy dzień jest podobny do poprzedniego. Od kilku lat jest sama, po nieudanym małżeństwie nie szuka bliskości. Spłaca kredyt za ojca, więc w jej portfelu jest dość krucho z kasą. Brak porozumienia z rodziną sprzyja jej nerwicy. Ukojenie znajduje w pielęgnacji roślin, które są jej oczkiem w głowie i balsamem dla płuc. Kiedy jej koleżanki biorą się za znalezienie dla niej drugiej połówki, Beacie wcale nie jest do śmiechu. Panowie, którzy stawiają się na umówione randki, wcale nie są w zakresie jej zainteresowań. Do czasu, kiedy umawia się z Mikołajem. Beata zupełnie niespodziewanie odkrywa pojęcie przyjaźni. Czy stąd już tylko krok do miłości?

 

Przyjacielska relacja czasem może przerodzić się w długotrwałe uczucie. Dzięki tej książce łatwiej o optymizm. Warto się otworzyć na zmiany, gdy trwa się w marazmie codzienności. Samotność nigdy nie jest lepsza od bycia z drugim człowiekiem. Bohaterka ma w sobie coś takiego, że kibicuje się jej od pierwszych stron, choć wyzwanie, przed którym staje, jest dość spektakularne. Czy można zakładać, że w określonym czasie spotka się miłość? Może warto uwierzyć w siebie, gdy wokół same przeciwności? Świetna, relaksująca i pokrzepiająca historia, dzięki której nawet pochmurny dzień jest zapowiedzią jasnych promieni słońca.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-8317-100-5
Premiera: 22 marca 2023

Iwona Mejza „Miejsce na ziemi” Dragon

miejsce-na-ziemi

Patronat medialny

 

Suma doświadczeń życiowych.

 

Nie tak łatwo dobić do bezpiecznego portu, gdy dźwiga się pokaźny bagaż doświadczeń. Znalezienie swojego miejsca na ziemi to wielka sztuka i czasem wymaga potknięć, aby zrozumieć, gdzie ono tak naprawdę jest. Bywa, że tuz obok nas, w spokojnym miasteczku, gdzie wszyscy się znają, a czasem jest bardzo odległe i warto wybrać się w podróż właśnie tam. Czy bohaterowie znani z serii „Miasteczko Anielin” znajdą je bez trudu?

 

W życiu Marty i Marcina przychodzi długo wyczekiwana stabilizacja. Zaręczyny dają im poczucie bezpieczeństwa i radosnego oczekiwania na ślub, który ma przypieczętować ich uczucie. Pola zaczyna czuć ciepło domowego ogniska.

 

Kiedy po latach pobytu we Włoszech, w miasteczku Anielin pojawia się Eliza Prodi, lokalna społeczność wstrzymuje oddech. Ta znana pisarka, celebrytka, modelka i influencerka, zawsze wzbudzała podziw, a teraz jest na dotknięcie ręki. Nie gdzie indziej, tylko w Anielinie, chce tworzyć kolejne powieści i promować je wraz z braćmi Ksawerym i Teofilem Pruskimi, filantropami i właścicielami ekskluzywnej księgarni. W dodatku chce w Anielinie obchodzić swe okrągłe urodziny, co jest zapowiedzią wielkiej fety dla mieszkańców miasteczka. Największa niespodzianka czeka na Teofila. Co to będzie?

 

Suma doświadczeń życiowych to coś więcej niż lekcja, z której wyciąga się wnioski. To bagaż, dzięki któremu łatwiej zrozumieć siebie i bliskich. Czasem warto go rozpakować i przyjrzeć się każdemu drobiazgowi z bliska. W ten sposób można zyskać pewność, że droga, która się przeszło, warta była zachodu. W miasteczku Anielin życie toczy się zwyczajnym rytmem, ale w tej zwyczajności tak wiele magii, która zachwyca. Cudne zamknięcie trzytomowej serii. Gorąco polecam.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-8172-260-5
Premiera: 8 marca 2023

Basia Kwinta „Razem, a nawet osobno” Prószyński i S-ka

razem-a-nawet-osobno

Gdy owoc dojrzeje.

 

Pokrzepiająca historia o młodzieńczej miłości, która dojrzewa i na nowo puka do drzwi serc. To również opowieść o marzeniach, które naprawdę łatwo zrealizować, jeśli czegoś naprawdę się chce.

 

Marysia Litwa obecnie jest żoną Norwega, którego praktycznie nigdy nie ma w ich polskim domu w Wieliczce. To na niej spoczywa obowiązek wychowania dwójki dzieci, Wandzi i Stasia, które mają w sobie tyle dziecięcej energii, co gwałtowny tajfun. Cóż, Marysia nie ma zbyt wiele czasu dla siebie. Nawet prozaiczny prysznic jest wyzwaniem. Właśnie spod prysznica wyrywa ją dzwonek do drzwi, za którymi wcale nie ma spodziewanego kuriera z ekopieluchami, jest za to Janek Wybicki, jej młodzieńcza miłość. Co wyniknie z jego nagłego powrotu do miasta?

 

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki: to przysłowie stare jak świat i wciąż aktualne, choć wielu z tym polemizuje. Litwa też mogłaby wejść w polemikę z ludową mądrością, bo dla niej powrót pierwszej miłości jest bardziej skuteczny niż zimny prysznic. Może czas wyjść z odrętwienia i okłamywania samej siebie?

 

Czas cofnął się o kilkanaście lat. wtedy byli w klasie maturalnej i mieli głowy pełne marzeń. Pierwsze z nich nawet zaczęli realizować: klubokawiarnia Honolulu. Biznesplan ułożony na lekcji przedsiębiorczości można było łatwo przekuć w realny biznes, gdyby nie nagła zmiana planów. Właśnie! życie przynosi różne niespodzianki, stąd tak wiele zdarzeń w życiu tych dwojga przeznaczonych sobie ludzi, którzy stracili ze sobą kontakt. Czy po latach uda się odbudować dawne marzenia i emocje?

 

Gdy owoc dojrzeje, może być bardziej smaczny, choć wiadomo, że ten zakazany smakuje najlepiej. W książce skrzy się od doskonałego humoru i prawdziwych emocji, które otaczają bohaterów i ich bliskich. Sztuka dokonywania wyborów to jedno, a drugie, to prawda o nas samych. Dzięki tej powieści łatwiej o odważne decyzje, bo fabuła zdecydowanie dodaje skrzydeł. I o to chodzi!

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-8295-161-5
Premiera: 7 marca 2023

Anna Śliwińska „Fingal i Aileen. Opowieść o sile przyjaźni” Lemoniada

 

Kamienny przyjafingal i aileenciel.

 

Baśniowa opowieść o niezwykłej przyjaźni, która nawiązała się między małą dziewczynką i kamiennym olbrzymem. On stronił od ludzi, bo się ich bał. Ona była na tyle ciekawa, że zaryzykowała i podjęła rozmowę z olbrzymem bez imienia. Biały nieznajomy, Fingal, okaże się prawdziwym przyjacielem, który będzie w stanie poświęcić siebie dla obrony przyjaciółki.

 

Zielona górzysta wyspa szkocka to malowniczy zakątek, w którym ręka ludzka jeszcze nie zostawiła zbyt wiele śladów. Właśnie tam, wśród mew i głuptaków, mieszkał kamienny olbrzym, który uwielbiał patrzeć w niebo i słuchać wiatru. Bał się ludzi, bo w nich upatrywał przyczyn wszelkiego zła. Niszczenie drzew i skał nie mogło przecież dobrze o nich świadczyć. Kiedy jakiś człowiek przypadkiem pojawiał się w jego stronach, olbrzym natychmiast porastał mchem i upodabniał się do martwej skały. Ale olbrzym żył i miał w sobie mnóstwo emocji, a jedną z nich była empatia.

 

Kiedy mała dziewczynka podeszła do olbrzyma, ten wielce się zaniepokoił, bo wcześniej jej nie zauważył i trik z mchem się nie udał. Aileen była zupełnie mała i miała śliczne rude warkoczyki. W dodatku uwielbiała rozmowy, czym bez trudu zaraziła olbrzyma. Odtąd dostał imię: Fingal, to było ogromne wyróżnienie.

 

Fingal i Aileen mogli by tak razem wędrować przez świat i podziwiać jego uroki, ale przyszedł dzień, kiedy na wyspę nadciągnęło niebezpieczeństwo. Trzeba było powiadomić ludzi, bo w przeciwnym razie mogliby zginąć. Fingal własnym ciałem bronił tych, których sam się bał, bo wśród nich była jego prawdziwa przyjaciółka.  Czy ktoś jest w stanie zrozumieć ich przyjaźń?

 

Każdy potrzebuje odrobiny czułości, bo daje ona poczucie bezpieczeństwa i bycia dla kogoś ważnym. Ta historia pięknie obrazuje niezwykłą przyjaźń między osobami zupełnie różnymi, ze światów odległych od siebie. Jednak znaleźli nic porozumienia, a nawet stali się dla siebie przyjaciółmi. Bo inność nie jest ogranicznikiem. To ona dodaje kolorów relacjom. Ta opowieść to również hołd w stronę dzikości przyroda, natury, która nie lubi być okiełznana. Przypomina ludziom, że nie oni nadają rytm życiu, bo ten wynika wprost z natury. Warto o tym pamiętać w naszym zabieganym, cywilizowanym świecie.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-6717-340-7
Premiera: 9 lutego 2023

Alan Hlad „Światło nad ciemnościami” Skarpa Warszawska

swiatlo-nad-ciemnosciami

Triumf światła.

 

Jak przywrócić wiarę człowiekowi, który doznał wielu cierpień? Czy nadzieja ma szansę zaistnieć tam, gdzie nie ma dla niej miejsca?

 

„Gdyby ludzie bardziej przypominali psy, być może świat nie byłby tak zaślepiony fanatyzmem.”

 

Anna Zeller jest narzeczoną Brunona, który jest na zachodnim froncie we Francji i dopuszcza się tam rzeczy, o których wstyd mu nawet myśleć. Dziewczyna jest pielęgniarką w przepełnionym szpitalu w Oldenburgu. Tu pacjentom brakuje nadziei, ale trzeba robić wszystko, by znowu zechcieli żyć. Anna otrzymuje od doktora Stellinga propozycję pracy w specjalnym ośrodku, gdzie szkolone są psy przewodnicy dla żołnierzy, którzy stracili wzrok na froncie pierwszej wojny światowej, a jest ich wielu. Psy mają przynieść weteranom nadzieję, pociechę i niezależność. Przywracanie życia tym ludziom to ważna misja. Do szkoły trafia ranny pies ratowniczy o imieniu Nia. Pierwszym wyzwaniem Anny jest przywrócenie jej zdrowia, by udowodnić innym, że zawsze jest jakaś nadzieja.

 

„Taki pies jest jak proteza oczu, to pomoc dla duszy.”

 

Kiedy do ich ośrodka trafia Max Benesch, oślepiony na froncie żołnierz z żydowskimi korzeniami, pojawia się prawdziwe wyzwanie. Jest on na tyle załamany, że nie wierzy w promyczek nadziei, ale Anna zrobi wszystko, by przywrócić mu wiarę w siebie. Max jest uzdolniony muzycznie, ale jego słuch został poważnie uszkodzony. W dodatku najbliższe otoczenie ma do niego niechęć z uwagi na antysemickie poglądy. To nie jest łatwa misja, ale wsparcie może uczynić cuda. Kto wie, co wyniknie z tego wyzwania?

 

Poruszająca książka o sztuce przywracania nadziei i odwadze do mierzenia się z przeciwnościami. Upór bohaterki jest zaraźliwy, więc kibicuje się jej działaniom już od pierwszych stron. Okrucieństwo wojny pozostaje w kontraście z siłą dobra, które jest przywracane mrówcza pracą i umiejętnością zarażania empatią. Kolory uczuć są tak intensywne, że nie zdławi jej przytłaczająca szarość realiów. Dodająca otuchy historia, w której światło triumfuje nad ciemnością. Warto przeczytać.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 496
ISBN: 978-83-8329-046-1
Premiera: 22 lutego 2023

« Starsze wpisy