Winston Groom „Forrest Gump” Zysk i S-ka

Podążając za prostymi pragnieniami.

 

Forrest Gump to wyjątkowy bohater. Charakteryzuje go niewyobrażalna wręcz prostota, ale też nieudawana dobroć, ofiarność i otwartość. Sam o sobie mówi: „jestem idiotą”. W sumie coś w tym jest, bo kto o zdrowych zmysłach byłby tak bezinteresowny, tak oddany, tak kochający, zwyczajnie, po prostu, bez ozdobników i zbędnych słów.

 

Forrest idzie przez życie spontanicznie i z pokorą przyjmuje to, co daje mu los. A ten bywa łaskawy, ale też okrutny. Sukces krewetkowego biznesu czy wspaniałe osiągnięcia w turniejach pingpongowych i zapaśniczych to jedna strona medalu (a otrzymywał ich wiele!), zaś druga to wojna w Wietnamie i codzienna styczność ze śmiercią.

 

Forrest kieruje się prostymi odruchami, nie zważa na niebezpieczeństwa, nie myśli o konsekwencjach. On po prostu idzie, czasem biegnie, by stawić czoła codzienności.

 

Bycie Forrestem nie jest proste. Uważany za głupka wewnętrznie zmaga się z poczuciem niesprawiedliwości, niezdrowej rywalizacji i bezsensowną ludzką pogonią za nowoczesnością. Uczestniczy w wielkich wydarzeniach, odbywa kosmiczny lot, ściska dłoń prezydentowi, a wszystko dzieje się bez planu, po prostu, spontanicznie. Dla Forresta to normalka, choć wielu już zachłysnęłoby się sławą.

 

Myślę, że Forrest Gump uczy nas prostoty, odkrywania w sobie pokładów spontaniczności, bezinteresownej miłości i normalności, o którą coraz trudniej.

 

Na koniec pojawia się pytanie o książkę i film, bo skojarzenia i porównywanie są automatyczne podczas lektury. Film zdecydowanie bardziej rozbudował literackie wątki, zresztą z powodzeniem, ale książka ma w sobie tę swojskość, której obraz nie jest w stanie oddać tak, jak prosty język zastosowany w powieści. Nowe wydanie „Forresta Gumpa” jest tak klasyczne i piękne, że nie sposób nie zdjąć go z księgarskiej półki. Polecam!

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 280
ISBN: 978-83-8335-180-3
Przekład: Jerzy łoziński
Premiera: 20 lutego 2024

Żaneta Pawlik „Za zasłoną milczenia” Zysk i S-ka

Blizny zadane milczeniem.

 

Dwie kobiety wypchnięte poza granice poprawności społecznej. Nowe szanse, na które się nawet nie czeka. Milczenie będące powodem wielu nieprzewidzianych kolei losu. Wybory będące życiowym piętnem. Blizny bez szans na wyleczenie. Prawo do szczęścia, które jawi się jak pustynna fatamorgana. Czas odsłonić kotarę i przyjrzeć się własnemu smutkowi, a potem podjąć próbę życia na nowo.

 

„Kochać drugiego człowieka można dopiero wtedy, gdy prawdziwie pokocha się siebie.”

 

Klara Sosnowska tuż po maturze podjęła ważną decyzję- wstąpiła do zakonu, gdzie przybrała imię Jozuela. Pragnęła oddać swą miłość Bogu i modlić się o miłosierdzie dla ludzi żyjących w ciągłym biegu. Jej rodzice byli zachwyceni wyborem córki, tylko bliźniaczy brat, Andrzej, wciąż z uporem odradzał jej podążanie taka ścieżką życia. Czy Klara przyjmie święcenia? Co wpłynie na jej ostateczny wybór?

 

Dorota Jasek od czterech lat przebywa w więzieniu. Jej mąż, jarek, był  bestią w ludzkiej skórze. Niemal codziennie okładał ją pięściami, a ona potulnie robiła z siebie ofiarę. Uważała na każde słowo i gest, aby nie zdenerwować męża, ale to prowokowało go jeszcze bardziej. Pewnego dnia Dorota postanowiła się bronić, co skończyło się dla niej wyrokiem. Jej nastoletni syn Karol pozostawał pod opieką siostry i szwagra. Kolejne tygodnie sprawiały, ze powoli stawał się bardziej ich synem nic siostrzeńcem. Powrót Doroty do życia na wolności jest trudny dla wszystkich.

 

Pensjonat Joanny, bratowej Klary, w malowniczym Piaskówku nad morzem, stał się azylem dla poranionych kobiet, choć zrządził o tym przypadek. Początkowo chłodno do siebie nastawione, z czasem stały się dla siebie oparciem. W końcu łączyły je trudne przeżycia i niezagojone blizny.

 

„Łatwo kochać na odległość, gdy wady człowieka z krwi i kości zastępowało wyobrażenie o nim.”

 

W tej powieści nie brakuje emocji i zaskoczenia wbijającego w fotel. Drugie szanse bywają w życiu trudniejsze niż te pierwsze, bo często brak sił do zmagania się z przeciwnym wiatrem życia, gdy tak wiele już ma się za sobą. Bohaterki spędziły sporo czasu w zamknięciu, więc trudno im odnaleźć się w normalnym życiu, choć pragną tego z całych sił. Mają wielką odwagę do stawania twarzą w twarz z wyzwaniami i konsekwencjami milczenia. Bywa bowiem tak, że milczenie przestaje być złotem, gdy niesie ze sobą poważne konsekwencje dla innych osób.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 376
ISBN: 978-83-8335-151-3
Premiera: 27 lutego 2024

Henry James „Nacisk śruby” Zysk i S-ka

W spirali lęku.

 

Zjawy, prawdziwe czy urojone, mają wspólny mianownik – wywołują lęk. Zdarza się, że dygoczemy w obliczu produktu własnej wyobraźni. Może też tak być, że uda się zobaczyć uwierzytelnionego upiora. I jedno, i drugie spotkacie w tej książce.

 

Henry James zabiera czytelników do świata duchów i czyni to w sposób iście wyjątkowy. Sześć opowiadań, sześć spotkań z duchami. Irracjonalny lęk, ciarki przechodzące po plecach i niepokój, który trudno wytłumaczyć. Starcie wiary z rozumem, wyobraźni z realizmem.

 

„Im dłużej trwały te jego praktyki i obyczaje, w tym większym stopniu Brydon nabywał zdolności, by penetrować rozległe przestrzenie mroku i ciemność zakamarków, na nowo odzyskiwać do analizy niewinność ich postaci zamazaną w podstępach niepewnego światła, wszystkich tych złowrogich kształtów, jakich w mroku nabierały zwykłe cienie, tajemnicze ruchy powietrza czy kolejne zniekształcenia perspektywy.”

 

Pamiętacie z dzieciństwa, gdy nawet najdrobniejszy szelest lub cień za firanką po zmroku wywoływał strach? Ten pierwotny strach jest też w tych opowiadaniach. Różne historie, a łączy je jedno: strach, z którym człowiek radzi sobie lepiej lub gorzej. Będziecie mogli się przekonać, że czasem urojony duch bywa bardziej skuteczny w działaniu od tego rzeczywistego.

 

Oto młoda para wprowadza się do Villi Valerio, gdzie dokonują renowacji. Dziwne rzeczy będą działy się w tej posiadłości. W innym nawiedzonym domu pobierany jest upiorny czynsz. Jest też widmo, które jednocześnie bywa sprzymierzeńcem. Nie brakuje motywu ducha prześladującego małe dzieci oraz opowiadania wywołującego szereg refleksji o śmierci. Każde z opowiadań to odrębna, przemyślana i umiejętnie opowiedziana historia. Szereg zdań wielokrotnie złożonych składa się na fabułę, która w efekcie wywołuje lęk. Chcecie poczuć go na własnej skórze?Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 424
ISBN: 978-83-8116-832-8
Premiera: 23 stycznia 2024

Julia Quinn „Propozycja dżentelmena. Bridgertonowie” Zysk i S-ka

Nim wybije północ.

 

Bycie niechcianym dzieckiem to lekcja pokory, cierpliwości i niezłomności. Czekając na lepsze jutro można zatracić się w niespełnieniu. Zwłaszcza, gdy już raz posmakowało się prawdziwego szczęścia i gorącego uczucia.

 

Sophie Beckett, choć jest córką hrabiego Penwooda, wciąż tkwi w roli służącej i niechcianego piątego koła u wozu, którym powozi Araminta. Jej dwie hołubione córki, to niemal idealny zestaw rodem z Kopciuszka. Co ciekawe, właśnie ją, Sophie, wybierze Benedict Bridgerton na dorocznej maskaradzie, której główny cel to „złowienie” przyszłej żony. Tajemnicza kobieta w srebrnej sukni i w atłasowych pantofelkach zawładnęła sercem Benedicta. Od tej pory jego głównym celem jest odnalezienie nieznajomej, po której o północy został mu w rękach tylko mały fant – zgubiona rękawiczka z rodowymi inicjałami. Co dziwne, owa rękawiczka wcale nie pachnie wonnym olejkiem różanym, a raczej naftaliną, ale nie umniejsza to wagi uczucia silniejszego od wszelkich przeciwności losu.

 

Sophie zostaje skazana przez macochę na wygnanie i jakoś musi sobie radzić. Przypadek sprawił, że na jej drodze znów staje Benedict. Ha! Nawet jej nie poznał, więc mogą zaczynać znajomość z czystą kartą. Czy uczucie znajdzie drogę do spragnionych uczucia serc?

 

Książę z bajki, piękna dziewczyna, w której żyłach płynie szlachetna krew i ciąg zdarzeń znacznie gmatwających sprawę. Oto Bridgertonowie i ich uczucia! Pokłady cierpliwości i tolerancji w tej rodzinie zasługują na najwyższe uznanie, a stanowczość i zaciętość Bridgertonów to motyw na księgę rodową. To wielka przyjemność spędzać czas w tak świetnie skrojonej fabule i realiach regencji. Julia Quinn nie zawodzi i z każdą odsłoną pokazuje swój talent do malowania barwnych historii, które są gotowym materiałem na film. Gorąco polecam. Świetna rozrywka.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 472
ISBN: 978-83-8335-201-5
Przekład: Agnieszka Kowalska, Katarzyna Krawczyk
Premiera: 13 lutego 2024

Trygve Gulbranssen „A lasy wiecznie śpiewają” Zysk i S-ka

Życie nie stoi w miejscu.

 

Monumentalna saga o norweskiej rodzinie, w której nie brakuje radości, smutku i cierpienia. A wszystko toczy się stałym rytmem zmieniających się pór roku. To one są wyznacznikiem upływu czasu. To one pozwalają zrozumieć sens życia opartego na przemijaniu. Można się z tym nie zgadzać, buntować przeciw stałemu porządkowi, ale to wszystko na nic, bo przemijanie dopada każdego człowieka już od momentu narodzin.

 

„Nawet zamilkły dom ma oczy.”

 

W prozie Gulbranssena jest coś przejmującego: spokój. Może brzmi to jak oksymoron, ale dokładnie tak jest, ów spokój potrafi być straszny i może zwiastować rychłe burze. Czyta się doskonale, bo gdzieś między błahymi opisami otaczającej człowieka natury, dzieją się rzeczy wielkie. Człowiek zmagający się z różnymi emocjami bywa równie kapryśny, jak pogoda. I tu można się o tym dobitnie przekonać.

 

„Kto dobrze gotuje, ludzi sobie psuje.”

 

Los człowieka. Niby nic niezwykłego, bo jest z nim różnie, jednak ma w sobie niewiadomą, która intryguje. Czy ważna jest pozycja społeczna w obliczu śmierci? Albo poglądy, gdy walczy się o przetrwanie? Na dalekiej Północy świat ma ostrzejsze niż gdzie indziej kontury. Tam widać wyraźnie, co jest naprawdę czarne, a co białe. Mieszkańcy Björndal są pokorni wobec natury i boskich wyroków, bo wiedzą, że z nimi nie ma dyskusji. Kolejne pokolenia Dagów przemijają, bo życie nigdzie nie stoi w miejscu, ale zawsze aktualne jest pytanie o miłość, samotność, trudy egzystencji. Tak wiele emocji przynosi zwykła codzienność. W chłopskim dworze niełatwo o nowinki, choć każdy powiew świeżości jest akceptowany i mile widziany. Czy nowinkom uda się jednak wedrzeć w tradycję, która ma mocno ugruntowaną pozycję?

 

„Dobro za zło niełatwo przyjmować.”

 

Miłosierdzie. To jedno słowo może zasiać w ludzkich sercach niepokój. Sądzicie, że łatwo zrezygnować z zemsty, która od wieków była sprawą honoru rodziny? Jak podnosić się po bolesnych ciosach i kroczyć drogą przebaczenia? Warto się o tym przekonać sięgając po tę piękną i refleksyjną powieść.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 560
ISBN: 978-83-8202-084-7
Przekład: Henryk Goldmann, Henryk Leśniewski
Premiera: luty 2024

« Starsze wpisy