Paweł Jackowski „Pokolenie bez granic” Dom Wydawniczy PWN Rozpisani.pl

pokolenie-bez-granic

Wyjechali, bo najczęściej nie mieli innego wyjścia. Czy myślą o powrocie do kraju? Jak młodym ludziom żyje się na emigracji?

Ta książka przybliża życie na obczyźnie i w pewnym sensie daje obraz myślenia młodych Polaków o sposobie szukania perspektyw. Ciekawość nowych miejsc często wygrywa z chęcią powrotu do kraju, w którym brak szans na rozwój, a stłamszenie marzeń w zarodku nie zachęca do zaangażowania. Są też wady emigracji, np. poczucie bycia obcym i tęsknota za „swoim” czyli polskim. Trzeba się z tym liczyć, choć to często tylko chwilowe kryzysy. Bohaterowie książki opowiedzieli o sobie, swoich wyborach, doświadczeniu, o tym, jak życie ich zmieniło. Poznali smak życia na obczyźnie i dzielą się swymi refleksjami. Bez fałszu, szczerze.

Książka, dzięki której można realniej spojrzeć na problematykę ekonomicznych wyjazdów za granicę i pojąć skalę zjawiska. Wchodząc w skórę bohaterów czuje się zarówno ich rozterki i zmagania z codziennością, jak również szanse na rozwój, bo wiele się zmieniło w zatrudnianiu Polaków za granicą. Kiedyś była to głównie praca fizyczna, a teraz coraz częściej są to wysokie i odpowiedzialne stanowiska.

Otwarcie granic z pewnością ułatwiło życie wielu Polakom, ale może też coś utrudniło?
To również książka o stereotypach, które nadal funkcjonują w europejskim myśleniu o Polakach. Smak życia młodego pokolenia bez granic od podszewki.

Oprawa: miękka
Liczba stron: 121
ISBN: 978-83-9417-040-0
Premiera: 22 czerwca 2015

Za egzemplarz recenzencki podziękowania dla Domu Wydawniczego PWN http://dwpwn.pl, który wspiera projekt Rozpisani.pl http://rozpisani.pl

Brak możliwości komentowania.