Victoria Gische „Tajemnice królów” Wydawnictwo Bellona

tajemnice krolow
Jak bardzo żądza władzy może zdeterminować życie? Tajemnica, zdrada, pożądanie, miłość, nienawiść, intrygi i sensacyjne zdarzenia napotyka się na kartach tej książki.

 

Starożytny Egipt sam w sobie jest fascynujący, bo nieodgadniony, nieodkryty. Wejście, choć na moment, za kulisy życia monarchów tego okresu jest gwarancją niezwykłej przygody, ociekającą krwią, pełną braku zaufania wobec najbliższych, bezlitosnych kar, przesiąkniętą zaspokajaniem cielesnych fascynacji i władzą, która zaślepia.
Po śmierci Tutanchamona następuje intronizacja kapłana Aja, ale jego dojście do władzy jest niejasne i Horemheb postanawia zaryzykować odkrycie tajemnicy. Na barki Shardana, głównego bohatera książki, nakłada zadania, którym trudno sprostać. Śmierć poprzedniego władcy owiana jest mrokiem tajemnicy, a zaginięcie żony Tutanchamona – księżniczki Anchesenaman wydaje się nie do rozwiązania. Podążanie za prawdą jest bolesnym doświadczeniem. Jedynie miłość do pięknej Poeni powoduje, że chęć Shardana do wykonywanego zadania jest wielka, a nadzieja na szczęśliwe zakończenie dodaje skrzydeł. Zapewnienie bezpieczeństwa ukochanej kobiecie i marzenie o stabilności domowego ogniska staje się numerem jeden w dążeniu do finału. Niebagatelną rolę w fabule odgrywa postać siostry Shardana – Kyrene, która obwinia go za swe życiowe niepowodzenia, jest uosobieniem wszelkich złych cech, a jej pragnienie zemsty przerasta najśmielsze podejrzenia.

 

Victoria Gische w pięknym stylu przenosi do tajemniczego Egiptu sprzed wieków. Niemal namacalnie otaczają czytelnika zwyczaje, które panowały wśród ówczesnych monarchów. Nie brakuje intryg, zepsucia, trucizn, knucia i moralnego parteru, dlatego łatwo wejść w tajemniczy świat i uruchomić własną wyobraźnię.

 

Faktycznie, jak mówi tytuł, królowie panujący przed wiekami w Egipcie mieli wiele tajemnic. Skrzętnie je skrywali, a rzekome ich odkrycie to tylko wierzchołek góry lodowej do pokonania, bo studnia tajemnic zdaje się nie mieć dna.

 

Czy jest to książka tylko dla miłośników historii, zwłaszcza tego okresu? Uniwersalizm postaci, wachlarz osobowości, wielowątkowość i wnioski płynące z tej powieści to punkty na plus, zaś tło historyczne stanowi subtelny, aczkolwiek ważny dodatek. Jeżeli więc chcecie poczuć gorący piasek Egiptu, lęki monarchów i mrok tajemnic, które były skrzętnie ukrywane pod pozorną siłą, to sięgnijcie po tę książkę. Polecam!

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-1113-550-5
Premiera: 25 czerwca 2015

Podziękowania dla Wydawnictwa Bellona http://bellona.pl za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.