Ana Veloso „Zapach kwiatów kawy” Świat Książki

90094954 zapach kwiatow kawy.indd
Życie jest pełne paradoksów i wcześniej czy później się na nie natkniemy.

 

Plantatorzy kawy wiedzą, że nie należy zrywać gałązek z kwiatami bo to może wpłynąć na znaczne obniżenie plonów. Bohaterka nie zważała na tę opinię, gdyż uwielbiała rozkoszować się zapachem kwiatów kawy unoszącym się w domu. Podobnie z miłością – zakochała się w człowieku, który mógł zagrozić płynności finansowej jej rodziny. Cóż, paradoks! Czy życie jednak może być ich pozbawione?
Beztrosko rozpoczyna się powieść Any Veloso lecz temat w niej podjęty jest poważny i zmuszający do refleksji. Schyłek niewolnictwa w Brazylii, która jako ostatni kraj na świecie trzymała zjawisko w ryzach, był bolesnym czasem dla czarnoskórej służby. Rok 1865 stanowił moment przełomowy dla wielu niewolników, gdyż wtedy formalnie zniesiono niewolnictwo w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dwadzieścia lat później w Brazylii walczono o prawo do wolności lecz dla wielu wpływowych ludzi nie było to korzystne rozwiązanie.

 

Vitoria da Silva to córka barona kawowego, władcy niewolników. Mężczyźni garną do niej, ale ona paradoksalnie uczuciem obdarza dziennikarza ze stolicy, który na co dzień walczy z niewolnictwem. Vita pozostaje w rozterce i wysoką cenę płaci za miłość do Leona. Miłość ukrytą w poplątanych kolejach losu i rzeczywistości opartej na kłamstwie.

 

Powieść buzuje emocjami. Odkrywanie prawdziwego uczucia w całej plątaninie codziennych kłamstw i niedomówień jest bolesnym procesem. Paradoksy prześcigają się na każdym kroku. Bohaterka emocjonalnie dojrzewa, choć skorupka, która za młodu nasiąkła wygodą, nie jest łatwa do zdarcia. Poszukiwanie bliskości i zburzenie muru obojętności wymaga wysiłku. Podstawą jest zrozumienie i akceptacja, która okazuje się najtrudniejsza. Siłą miłości może skruszyć wszelkie bariery i fabuła tej książki to udowadnia.

 

Przełomowe momenty w historii niewolnictwa pokazane są tu z perspektywy konkretnych ludzi i ich emocji. Bunt, rozpacz, euforia i miłość wypełniają strony powieści. Wewnętrzne rozdarcie zabliźnia się w obliczu głębokiego uczucia, a zapach kwiatów kawy kusi, intryguje i zachwyca. Z pozoru lekka, choć głęboka i dająca do myślenia lektura.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 608
ISBN: 978-83-7943-852-5
Premiera: 2015

 

Podziękowania dla Wydawnictwa Świat Książki http://wydawnictwoswiatksiazki.pl za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.