Jill Mansell „Nieprzewidziane konsekwencje miłości” Wydawnictwo Literackie

Mansell_Nieprzewidziane konsekwencje milosci_m
Zakochanie nie zawsze przynosi szczęście i nieustającą radość, a rozstanie nie oznacza, że miłość zanika.

 

O tak, nieprzewidziane są konsekwencje miłości, bo miłość jest pogmatwanym uczuciem i trudno zamknąć je w dające się opisać ramy.

 

Ilu bohaterów, tyle twarzy miłości! Ich losy splatają się ze sobą w różny sposób, a czytelnik przygląda się życiu bohaterów w przesuwających się kadrach. W niektórych osobach można przejrzeć się jak w lustrze, inne zadziwiają, a kolejne wywołują skrajne emocje. Jest pięknie! I romantycznie! Bo romantyczna miłość jest piękna! A jej konsekwencje? No właśnie…

 

Ogarniając wszystkich bohaterów postaram się w pigułce przekazać najważniejsze informacje o nich. Po kolei:

 

Sophie – wzięta fotograf, kobieta po doświadczeniach toksycznego związku, skrajnie obawiająca się kolejnego uczuciowego zaangażowania, ucieka w aspiracje zawodowe i wie jedno: nigdy więcej mężczyzn!

Josh – były menadżer wziętego zespołu rockowego, od pierwszego wejrzenia zakochany w nieprzystępnej Sophie, poszukuje furtki do jej zranionego serca.

Tula – przyjaciółka Sophie, poszukująca miłości, analizująca potencjalnych kandydatów pod kątem pracowitości (złe wspomnienia z dzieciństwa nieroba w kilku wydaniach u boku matki!), mimo wszystko nieco łatwowierna.

Riley – przystojny surfer, zabiegający o względy Tuli, prawdopodobnie idealny dla niej, ale pozorne nieróbstwo skreśla go w przedbiegach. Romantyk, jakich mało.

Dot – babcia Josha, uwiedziona czarem przystojnego i bogatego Francuza – Antoine, rozwiedziona z mężem, przeżywająca wewnętrzną rozterkę uczuciową: kogo tak naprawdę kocha bardziej?

Lawrence – były mąż Dot, pomimo rozstania, którego powodem była Aurora, nadal tęskni za Dot i jest o nią zazdrosny.

 

Różne charaktery, różny styl życia, różne pokolenia, a łączy ich jedno – miłość, która ma wiele barw, a każda z nich mnóstwo odcieni. Losy bohaterów wymieszane są w doskonałych proporcjach, a wszystko dzieje się w urokliwej Kornwalii, gdzie morze, skały i nieokiełznana natura idealnie łączą się z burzą uczuć przeżywanych przez bohaterów.

 

Ujmujące w tej książce jest to, że wiek nie gra roli w przeżywaniu romantycznej miłości. Zakochanie, które spada, jak przysłowiowy grom z jasnego nieba, nie jest domeną wyłącznie podlotków, ale może zdarzyć się również w bardzo dojrzałym wieku. Po rozstaniu można konsekwentnie kochać i tęsknić, a kiepski związek nie oznacza przekreślenia całej uczuciowej przyszłości.

 

Powieść o pozorach, które mogą wpływać na jakość myślenia o drugiej osobie oraz o poszukiwaniu odpowiedzi na wiele sercowych dylematów. Książka lekka w narracji, choć bogata w zdarzenia i liczbę bohaterów, z głębokim przesłaniem na temat wielobarwności miłości i jej konsekwencjach.

Oprawa: miękka
Liczba stron: 472
ISBN: 978-83-08-06003-2
Premiera: sierpień 2015

 

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu http://wydawnictwoliterackie.pl za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.