Kristina Sabaliauskaitė „Silva rerum” Znak

Sabaliauskaite_Silva-Rerum
Bogactwo historycznych szczegółów i życie litewskiej rodziny od podszewki, w mistrzowskim literackim stylu.

 

Rodzinna kronika Narwojszów przenosząca do siedemnastowiecznej Litwy. Tradycje, zwyczaje, strach i pożądanie, miłość i nienawiść, życie i dotykanie śmierci. Tu piękno przenika się z brzydotą, a pech graniczy ze szczęściem. Losy jednej rodziny dają obraz klimatu panującego wówczas na Litwie.

 

Elżbieta i Jan Maciej Narwojsz zostali zmuszeni do ucieczki przed kozackim najeźdźcą z Wilna do Milkont. Los ich nie oszczędza, a ciążące nad rodziną fatum daje o sobie znać. Po czterech latach wracają do odmienionego Wilna, gdzie nie liczy się talent czy bogactwo, a raczej twardy pancerz przed natręctwem mieszkańców. Dwójka ich dzieci, bliźniaków, poszukuje własnej drogi życia. Urszula pragnie zostać świętą, więc wstępuje do nowicjatu, a Kazimierz, zdegustowany beznadziejnością ludzkiej egzystencji, owładnięty niechęcią do życia i przestający dostrzegać jego sens, trafia pod skrzydła wolnomyślicieli. Śledząc ich losy doświadcza się wielokulturowości miejsca i wciągnięcia w pogmatwane zdarzenia. Bohaterowie dokonują trudnych wyborów, których konsekwencje mogą być dotkliwe. Zakazane uczucie i fatum ciążące nad rodem jest trudne do pokonania.

 

Autorka bawi się słowem, dba o detale, a jej opowieść płynie, jak wartka rzeka, przenosząc czytelnika do świata intryg, mistycyzmu i świętości. Stylowo, z wyczuciem i precyzją godną mistrza.

 

Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 512
ISBN: 978-83-2403-878-7
Premiera: 7 września 2015

 

Podziękowania dla Wydawnictwa Znak http://znak.com.pl za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.