Ałbena Grabowska „Coraz mniej olśnień”, Zwierciadło

coraz-mniej-olsnien-b-iext28850212
Przeszłość może boleć, ale całkowite odcięcie od niej nie zawsze jest możliwe.

 

Autorka w doskonałym stylu mówi o rzeczach ważnych: miłości, nienawiści, zazdrości, pogubieniu, poszukiwaniu własnego „ja” i ucieczce od spętania niesatysfakcjonującą codziennością.

 

Fabuła ma w sobie magnes przyciągający uwagę. Trzy bohaterki – Lena, Alina i Maria – pozornie nic je nie łączy, ale w miarę wchodzenia w historię każdej z nich czytelnik przekonuje się, że są one sobie bliskie, choć i dalekie zarazem. To charyzmatyczne kobiety, każda z nich ma niebywale silny charakter i cynizm, który może odstraszać, a jednak z empatią stajemy po ich stronie, znajdując usprawiedliwienie dla ich niecodziennych zachowań. Niewidzialna nić prowadzi do splotu zdarzeń, który staje się dopełnieniem historii i zaskakuje misternym utkaniem całości. Stylistka, lekarka i dziennikarka – pogubione kobiety, w których życiu jeden błąd słono kosztuje. Trzy kobiety, które w różny sposób przekonują się, jak bardzo losem rządzi przypadek. Jedna chwila i jedna decyzja może wpuścić pociąg życia na zupełnie nieznane dotąd tory. Czy obrany kierunek okaże się właściwy, często zależy od kolejnych przypadków. Bohaterki są chłodne i wyrachowane, jak królowe śniegu ze zlodowaciałym sercem, ale tak naprawdę każda z nich podświadomie pragnie miłości, która niewinnym tchnieniem skruszy lód, by wybuchnąć żarem gorącego uczucia. Zakładanie pancerza ochronnego nic tu nie da, bo emocje są tu jak w napiętej cięciwie łuku.

 

Niewątpliwie powieść trzyma w napięciu i wywołuje w czytelniku chęć szybkiego poznania finału opowieści, a układanie wcześniejszych scenariuszy niewiele daje, bo autorka i tak zaskakuje, co dodaje smaczku całości.

 

Olśniewająco (!) dobra książka, wywołująca lawinę refleksji. Odważna, niecodzienna i z tym „czymś”, co niełatwo osiągnąć. Gorąco polecam!

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 293
ISBN: 978-83-6477-646-5
Rok wydania: 2015

 

Podziękowania dla Wydawnictwa Zwierciadło http://grupazwierciadlo.pl za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.