Sylwia Zientek „Miraże” Czarna Owca

miraze-b-iext29691196
Czasem bycie sobą jest strasznie trudne.

 

Poetyckie poszukiwanie swobody, poczucia wolności i braku ograniczeń, podczas gdy ciało nie pojmuje imperatywu rozumu i brakuje zgodności między duszą a fizycznością.

 

Cóż za klimat! Lata trzydzieste XX wieku, Warszawa tętniąca życiem i barwami, Skamandryci będący przedmiotem tęsknot wrażliwych dusz, poezja kojąca zbolałe emocje, niepowtarzalność artystycznych odczuć wynikających z obcowania z bohemą – wszystko to pięknie i wyraziście oddane, powodujące czytelniczy dreszcz zachwytu. Historia wpleciona w ten klimat jest bolesna, niezwykła, zaskakująca i refleksyjna.

 

Wydawać by się mogło, że to jeden z tych romansów, w którym młoda i żądna wrażeń kobieta, uwięziona w pułapce małżeństwa, u boku mało spontanicznego mężczyzny, wiodąca niezbyt ekscytujące życie, zakochuje się w młodym chłopaku, odstającym od większości delikatnością, wrażliwością i ciepłem. Nic bardziej mylnego! Owszem, miłość jest, ale poza nią dotknięty został głębszy problem, który spada na czytelnika jak bomba, rozrywając jego odczucia na setki emocjonalnych skrawków. W połowie powieści wszystko nabiera zupełnie innego znaczenia i nie ma już szans na odłożenie książki na bok. Refleksje już nie snują się sennie, a raczej uderzają w odbiorcę z siłą wodospadu. Nie można znaleźć sobie miejsca, bo zaskoczenie jest ogromne. Gorycz niespełnienia przytłacza i dołuje, a los Lili i Juliana jest nieodgadniony.

 

Sylwia Zientek subtelnie zbudowała klimat powieści, by na jego tle przedstawić dramat jednostki. Motyw odrzucenia, strachu przed brakiem tolerancji, dysonans miedzy ciałem i duszą, są tu na pierwszym miejscu. Poszukiwanie dróg do bliskości, akceptacji i osobistego szczęścia staje się drogą nie do przejścia. Co takiego się wydarzyło, że Julian musiał opuścić swą Lilianę i wyjechać z Warszawy? Wewnętrzne pragnienia, zgubienie własnego „ja” wywołują katusze, a poetycka wrażliwość tylko je pogłębia.

 

Brawo dla Autorki za niecodzienny pomysł na fabułę i podkreślenie trudnych kwestii w tak klimatyczny sposób. Bardzo dobra książka! Zdecydowanie polecam!

 

Kup EBOOK, EPUB, MOBI

 

Kup książkę w DOBREJ CENIE!

 

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 312
ISBN: 978-83-8015-070-6
Premiera: 23 września 2015

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca http://czarna owca.pl  za egzemplarz recenzencki.

2 komentarze

  1. kinga pisze:

    uwielbiam takie klimaty, no i XX-lecie… 🙂