Michael Katz Krefeld „Zaginiony” Wydawnictwo Literackie

Zaginiony - okladka.indd
Recenzja przedpremierowa

 

Niebezpieczeństwo tkwiące w psychicznej słabości.

 

Krefeld ponownie zachwyca zręcznym prowadzeniem wielowątkowej akcji. To mnie ujmuje w stylu tego autora. Wkraczanie w świat bohaterów trochę trwa, gdyż równoległe prowadzenie fabuły w kilku przestrzeniach czasowych i geograficznych wymaga skupienia i umiejętności rozdzielania wątków, ale przychodzi taki moment, gdy stajemy się bliskimi obserwatorami wydarzeń, wrastamy w akcję, wczuwamy się w przekazywane przez bohaterów emocje i wtedy następuje znaczne przyspieszenie. Książkę „połyka się” momentalnie, bo oderwanie od niej grozi brakiem skupienia uwagi na innych zajęciach.

 

Kto zna „Wykolejonego” ten odczuje pewne podobieństwo stylu i znajomy dreszcz emocji. W „Zaginionym” były detektyw Thomas Ravnsholdt, znany jako Ravn, czyli Kruk, niechętnie angażuje się w sprawę zaginięcia pewnego księgowego, który ukradł z firmy sporą kwotę pieniędzy i zniknął. Sprawa ma ukryte dno, do którego nie prowadzi prosta droga. Śledztwo zmierzające do odkrycia prawdy o zaginionym przenika osobisty wewnętrzny dramat bohatera, nie mogącego się pogodzić ze stratą żony.

 

Jak to u Krefelda, nie ma fabularnej banalności, a podjęte wątki należą do trudnych, z głębokim podłożem psychologicznym. Duńczyk bierze pod lupę agentów Stasi w okresie upadku muru berlińskiego, przybliża metody ich działania, udowadnia, że wyrafinowane i okrutne tortury cielesne z tamtego okresu, mogą mieć przełożenie na współczesne czasy.
Lektura niewątpliwie wciągająca, emocjonalnie druzgocąca, wywołująca szereg skrajnych refleksji. Bardzo dobry kryminał, z intrygą rozwijającą się ze strony na stronę. Chłodno, wyrafinowanie i wciągająco o okrucieństwie, kompleksach i dramatach ludzkich. Książka godna polecenia!

 

Książka TANIEJ w przedsprzedaży

 

EBOOK: epub, mobi

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 416
ISBN: 978-83-08-06044-5
Premiera: 5 listopada 2015

 

Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu http://wydawnictwoliterackie.pl za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.