Susan Jane Gilman „Królowa lodów z Orchard Street” Czarna Owca

KRÓLOWA LODÓW Z ORCHARD STREET grzbiet 40.indd
Kwintesencja przypadków rządzących ludzkim życiem.

 

Brawurowo opowiedziana historia żydowskiej imigrantki z Rosji, która zrządzeniem losu trafia do pełnej wewnętrznych niepokojów Ameryki, by z żebraczki stać się potentatką biznesowego imperium lodów.

 

Akcja tej wciągającej powieści rozpoczyna się w 1913 roku, kiedy siedmioletnia Malka Treynovsky ucieka wraz z rodziną z porewolucyjnej Rosji. Bilet do Nowego Jorku ma być przepustką do szczęścia, spokoju i nowych możliwości. Zejście z okrętu na ląd „ziemi obiecanej” jest jednak początkiem piętrzących się kłopotów i odrzucenia. Do tego dochodzą nękające Amerykę epidemie chorób i brak pracy. Jeden wypadek zmienia wszystko w życiu Malki. Bezpowrotnie traci znaczną część rodziny, ale zyskuje klucz do furtki, która prowadzi do lepszego świata. Przygarnięta przez rodzinę włoskich lodziarzy stawia pierwsze, trudne i bolesne, kroki w nieznanej dotąd rzeczywistości. Jako nastolatka wikła się w romans z pewnym radykałem, z którym poznaje atmosferę kraju ogarniętego kryzysem, prohibicją i wojną gangów. Podróżując z nim przechodzi istną metamorfozę. Staje się Lillian Dunkle, silną, niezależną i charakterną bizneswoman. Spryt i zaradność pozwalają jej utrzymać się na wyżynach, a nawet więcej – stać się legendą. Będąc „Królową lodów” rewolucjonizuje produkcję i sprzedaż smakołyku w setkach smaków, a każdy z nich jest indywidualnym patentem. Trzeba jednak pamiętać, że życie nie jest tylko słodkie, czasem miewa gorzki smak i tego również doświadcza Lilly…

 

Walorem tej powieści jest niewątpliwie wartkość akcji i wiele cennych życiowych przemyśleń bohaterki. Podejmując wyzwanie zmierzenia się z losami „Królowej lodów” trzeba być przygotowanym na pełną napięć i historycznych uwarunkowań podróż po Ameryce widzianej okiem imigranta pokładającego nadzieję w lepszym świecie. Upadki i wzloty tworzą barwny kalejdoskop zdarzeń, co nadaje książce niebywałego realizmu i źródła do refleksji czy sukces ma zawsze słodki smak?

 

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 608
Tłumaczenie: Berenika Janczarska
ISBN: 978-83-7554-974-4
Premiera: listopad 2015

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.