Peter Ackroyd „Londyn. Biografia” Zysk i S-ka

459447-londyn-dodruk-biografia
Miasto z charakterem w wyjątkowej biografii.

 

Londyn od wieków zachowuje magiczny charakter. Jest tajemniczym, niemal irracjonalnym miejscem, gdzie nawet przebieg ulic spełnia nadnaturalną funkcję. Miasto labiryntów, w których można się zatracić. Pulsujący życiem, barwami, zapachami i dynamizmem, z czającą się zewsząd brutalnością i ciemną stroną, spowitą mgłą tajemnicy i niewytłumaczalną ponurością.

 

Peter Ackroyd w iście mistrzowskim stylu oddaje dualizm Londynu. Tu młotki rzemieślników i okrzyki przekupek mieszają się z dźwiękiem bijących dzwonów i szumem Tamizy. Miasto żebraków i bogaczy, zawiłości i chaosu, witalności i siły oraz przytłaczającego braku precyzji. Zadziwia wyjątkowością, a sposób jej opisania jest bajecznie piękny.

 

Dwa wieki niezwykłej historii, w której dramaty splatają się z triumfami, a na styku różnorodności powstają rzeczy niepowtarzalne. Poznanie historii Londynu można porównać do zażycia całej Anglii w pigułce.

 

Miasto herbaty, ginu, piwa, czerwieni i cockneyowskiego slangu. Tu nawet piwnice mają swoją historię. Widownia cudów i siedlisko pogaństwa. Subtelne połączenie ciszy i hałasu. Miasto dziwów, pośpiechu, strachu i irracjonalności. Z tej rzeczywistości wyrasta szczególna wrażliwość, a z niej angielski dramat i powieść, bo teatralność jest cechą Londynu. Tu fasady budynków są jak tytułowe strony spektakli, a ludzie to aktorzy noszący swą wyjątkową historię. Ducha miasta ocalał nawet z wielkiego pożaru, a magiczna energia Londynu przetrwała do dziś.

 

W stylu Ackroyda ujmuje mnie niezwykła lekkość opowieści, w której skrywa się tak wiele treści. Stawiając pierwsze kroki w lekturze wsiąka się w nią bez reszty, a wyobraźnia cudownie przenosi do opisywanych miejsc.

 

Gorąco polecam odwiedzenie Londynu widzianego oczyma Ackroyda i poczucie niepowtarzalnego klimatu miasta drapieżności i subtelności, obojętności i zaangażowania, tradycji i nowoczesności. Krótko mówiąc, w tej urzekającej i wciągającej biografii znajdziecie cudowny, nieskończony Londyn, kwintesencję Anglii.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 792
ISBN: 978-83-7506-685-2
Rok wydania: 2015

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.