Ford Madox Ford „Koniec defilady. W przededniu zmian” Replika

koniec
Miłość, zasady i wojna.

 

Wytrawne przeniesienie do Anglii z czasów tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Jeszcze panuje system feudalny, kobiety są w pełni zależne od mężczyzn, nie mają prawa głosu w wyborach, większość społeczeństwa żyje „pod schodami”, gdyż pochodzi z niższych warstw społecznych, ale już czuć powiew zmian i czuć go coraz wyraźniej. Pojawiają się zbuntowane sufrażystki, pragnące walczyć o prawa kobiet za wszelką cenę. Zmienia się nastawienie służby do swej pracy, a arystokracji do konwenansów.

 

Christopher Tietjens jest ułożonym szlachcicem z dobrego i uznanego rodu, idealistą, który wewnętrznie ma dość swego uporządkowanego życia i zmanierowanej żony Sylvii, sprawiającej wrażenie zepsutej bogactwem, infantylnej kobietki, będącej jak widmo, stale z tyłu głowy bohatera. Osacza go swym wyrachowaniem, brakiem uczuć i pewnością siebie. Jest zimna jak lód. Tajemnicza i okrutna.

 

Valentine jest jej przeciwieństwem. To sufrażystka, kobieta z krwi i kości. O nią nie wypada się martwić, gdyż jest na tyle silna i odporna, ze poradzi sobie z każdą przeszkodą, choć los wcale jej nie oszczędza.

 

Dwie kobiety. Dwa skrajne bieguny. Różne emocje. Która z nich przyciągnie na swą stronę Christophera będącego na rozstaju dróg?

 

Wojna. To ona wszystko przerywa i zmienia. Przynosi krew, ofiary i zapomnienie.
Powieść w doskonałym stylu łączy namiętność, zmiany społeczno-ekonomiczne zachodzące w ówczesnym społeczeństwie i dramatem wojny. Zawiedzenie przyjaźnią, osaczenie toksyczną relacją małżeńską i niespełniona miłość wiodą prym. Los jest okrutny, a brak umiejętności dokonania dobrego wyboru rodzi frustrację i poczucie niesprawiedliwości losu. Chciałoby się szczęśliwego zakończenia tej napiętej emocjami historii. Czy będzie?

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-7674-459-9
Rok wydania: 2015

Podziękowania dla Wydawnictwa Replika za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.