Jeanette Winterson „Przepaść czasu” Wydawnictwo Dolnośląskie

przepasc czasu
Nie sposób zmienić przeszłości, ale można wpłynąć na przyszłość.

 

Życie to nie tylko blaski, sukcesy, same dobre decyzje, słuszne wybory i proste uczucia. To również pomyłki, frustracje, złość, kręte ścieżki uczuć i decyzje, których żałuje się przez lata. Sztuką jest udźwignięcie bolesnej strony życia, wyciągnięcie z niej wniosków i praca nad przyszłością, rozpoczęta próba zrekompensowania błędów.

 

Jeanette Winterson stworzyła bardzo dobrą powieść. Fabuła, ściśle oparta na szekspirowskim wątku, porusza emocje. Bohaterowie są na tyle barwni, charyzmatyczni i pełnokrwiści, że nie sposób wybrać „lidera”.

 

Niesiony złością i zazdrością Leo postanawia oddać nowonarodzoną córkę Perditę. Niczemu nie służą tłumaczenia zdroworozsądkowej Pauline, że jego żona MiMi nigdy nie zdradziła go z Kseno, notabene kochankiem Leo. Ciąg przypadków sprawia, że Perdita trafia pod opiekę poczciwego, choć wcale nie krystalicznego, Shepa. Przychodzi moment, że czas zatacza koło i stawia Perditę przed Leo. Czy będzie to chwila rozgrzeszenia i stoczenia walki z wyrzutami sumienia? Kto odnajdzie siebie, a kto dopiero teraz się zagubi? Jakie uczucia wezmą górę?

 

W tej powieści nie ma prostych wątków, jednoznacznych odpowiedzi, dobrych i złych bohaterów. Każdy ma coś na sumieniu, każdy potrzebuje rozgrzeszenia i rozliczenia z przeszłością. Karty odkrywane są powoli i jakby mimowolnie. Czy każdemu z bohaterów będzie dane uzyskanie wewnętrznej równowagi?

 

Winterson stanęła przed wyzwaniem i jestem pod wrażeniem jak pięknie mu sprostała. Wyraziście nadała historii klasyka współczesnego wizerunku. Nawet tytułowa „Przepaść czasu” jest czymś zupełnie niespodziewanym. Jednak ani nowoczesność, ani pazur czasu, nie zmieniły emocji ludzkich, więc „Zimowa opowieść” Szekspira opowiedziana na nowo, tak samo zachwyca i przejmuje. Dobitnie wykreowana fabuła, świetne dialogi i uniwersalność przekazu sprawiają, że książkę się dosłownie połyka. Ale potem dość długo trawi. Polecam. I jestem bardzo ciekawa kolejnych współcześnie opowiedzianych szekspirowskich historii.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 312
ISBN: 978-83-271-5435-4
Premiera: 18 listopada 2015

Dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu za prebook przekazany do recenzji.

 

Projekt Szekspir: Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest kolekcja współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukażą się pod szyldem Projekt Szekspir.

Brak możliwości komentowania.