Siegfried Lenz „Minuta ciszy” Wydawnictwo Dobra Literatura

minuta
Tęsknota i niewypowiedziany ból.

 

Miłość, która nie miała szansy rozkwitnąć, bo została przerwana przez śmierć. Ból, tak trudny do wyrażenia. Tęsknota, jak bezkresny ocean łez.

 

Przejmująca opowieść o sensie istnienia po stracie ukochanej osoby. Akcja toczy się w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w jednej z nadbałtyckich miejscowości w Niemczech. Trwa ceremonia pogrzebowa tragicznie zmarłej nauczycielki angielskiego. To moment wspomnień dla osiemnastoletniego Christiana, jednego z jej uczniów, związanego emocjonalnie z nauczycielką. Opisuje cudownie spędzone chwile ze Stellą i jej śmierć, z którą nie jest w stanie się pogodzić. Nieopisany ból po starcie, niespełniona miłość, pozbawienie szansy na piękne uczucie, przecięcie marzeń, tęsknota i brak pogodzenia z sytuacją, ściskają za gardło.

 

Książka liczy niewiele ponad sto stron, a tak wiele w niej emocji, pragnień, spotęgowania uczuć zdławionych przez bezlitosną śmierć. Christian jest uosobieniem wszystkich tych uczuć i jego wewnętrzne rozedrganie udziela się czytelnikowi. Pierwsza wielka miłość, tak brutalnie przerwana, może rzucać cień na dalszą przyszłość tego młodego człowieka. Stracone nadzieje, niewykorzystane szanse i ostre cięcie śmierci niwelują piękne i radosne wspomnienia. Obraz Stelli staje się zamazany, a przygnębiające morze kwiatów symbolizujących pożegnanie z życiem jest wymowną kwintesencją bezsilności wobec losu.

 

Wzruszająca książka, na długo pozostająca w głowie.

Oprawa: miękka
Przekład: Maria Skalska
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-65223-41-8
Premiera: 24 lutego 2016

Dziękuję Wydawnictwu Dobra Literatura za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.