Maciejka Mazan „Pina, zrób coś!” Nasza Księgarnia

2282_pina_zrob_cos

Żyć z pasją.

 

Pozytywnie zakręcona, ciepła i humorystyczna opowieść o grupie przyjaciół, których łączy pasja występowania przed publicznością. Pewnego dnia postanawiają wykorzystać swe taneczne wokalne i teatralne talenty, by zebrać zawrotną sumę pieniędzy na bezinteresowną pomoc siostrze jednej z przyjaciółek. Na początek brawo dla autorki za wysmakowane, lekkie i inteligentne poczucie humoru. Dawno tak dobrze nie bawiłam się przy dialogach literackich bohaterów. Na czasie, z dystansem do kompleksów i świeżo. Fabuła jest prosta, niewydumana, a jednak daleka od banału i przez to wciągająca.

 

Siedmioro przyjaciół tworzy amatorski teatr, który radzi sobie nieco średnio biorąc pod uwagę ilość występów. Przychodzi moment prawdziwej próby. Jedna z dziewczyn zwierza się z prywatnych problemów, co mobilizuje całą paczkę do działania. Potrzeba sporo kasy i nie ma zbyt wiele czasu na jej zebranie, ale od czego są przyjaciele? W dodatku tak pomysłowi jak Pina, Weronika, Helena, Waltrauta, Adrian i Jacuś. Coś trzeba zrobić by pomóc siostrze Moni, więc po krótkiej naradzie przyjaciele stwierdzają, że muszą na siebie zwrócić uwagę szerokiego grona odbiorców, nawet za cenę narażenia się na śmieszność…

 

Powieść cudnie podkreśla rolę przyjaźni, zaufania, bezinteresownego pomagania i życia z pasją. Bez tego ludzka egzystencja jest przecież jałowa, pozbawiona energii, chęci do działania i zwyczajnie nudna. Maciejka Mazan przypatruje się prostym sprawom, które tak naprawdę nadają kształt życiu. Cel działania jest ważny, ale czy nie ważniejsze jest samo działanie i radość, którą się z niego czerpie? Refleksje po lekturze tej książki krążą wokół tego, jaką wartość ma życie zgodnie z własnymi zainteresowaniami, realizacja talentów i metod wyrażania pasji. Podkreśla, że nie warto zrażać się drobnymi niepowodzeniami czy chwilową niedyspozycją. Kompleksy powinny pójść w kąt i zostać w nim na zawsze, bo życie potrafi zaskakiwać, a wygląd zewnętrzny wcale nie wpływa na bycie  doskonałym.

 

Brawo, brawo, brawo! Za lekkość, bystre i uważne spojrzenie na uniwersalne wartości, doskonały humor i świeży sposób narracji.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 272
ISBN: 978-83-10-12950-5
Premiera: marzec 2016

Podziękowania dla Wydawnictwa Nasza Księgarnia za egzemplarz recenzencki.

3 komentarze

  1. maciejka pisze:

    Dziękuję i pozdrawiam 🙂