Iwona Mejza „Przepis na zbrodnię” Szara Godzina

przepis-na-zbrodnie

Szukając motywu…

 

Zwariowana komedia kryminalna, w której rzeczywistość miesza się z literacką fikcją, a zbrodnia miewa motywy w dalekiej przeszłości.

 

W pewnym Miasteczku mieszka Marlena Zawilska, autorka kryminałów. Właśnie jest w takim zawodowym momencie, że deadline niemal ją dogania, a ona patrzy na puste strony w nowym dokumencie, który już niebawem ma być jej nową powieścią. Wena jakoś nie chce nadejść, choć Marlena pilnie ją zaprasza, a Pan Kot majestatycznie krąży po domostwie, jakby chciał zaznaczyć swoją wyższość nad zaistniałą sytuacją. Co może z tego wyniknąć? Niezły kryminalny pasztet, bo akurat w sąsiedztwie zostaje popełnione morderstwo, a do domu wraca mama Marleny w towarzystwie energicznej ciotki Lukrecji. Policyjne śledztwo to jedno, a drugie to osobiste tropy kobiet. W dodatku pisarka dysponuje coraz większymi pokładami weny twórczej, a jej powieść nabiera rumieńców.

 

Iwona Mejza stworzyła świetną, lekką powieść z wątkiem kryminalnym i elementami komedii oraz plejadą barwnych postaci. Istne jajko niespodzianka, z którego sporo można uszczknąć. Trochę słodyczy, ale też napięcia, świetne dialogi i doskonałe pomieszanie literackiej fikcji powstającej na kolejnych stronach w „lapku” pisarki, która zupełnie nieprzewidywalnie przenika do realnego życia bohaterów. Szalone śledztwo nie mniej szalonych kobiet nadaje tempa akcji, a postać Serwerowni, wszechwiedzącej sąsiadki, u której zawsze można dobrze zjeść, jest cudowną wisienka na tym literackim torciku.

 

Lekko, przyjemnie, z dystansem, humorem i wytrawnym pomysłem. Polecam tę powieść na urlopowe lenistwo.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-6431-284-7
Premiera: 5 lipca 2016

Serdeczne podziękowania dla Wydawnictwa Szara Godzina

Brak możliwości komentowania.