Anna J. Szepielak „Francuskie zlecenie” Nasza Księgarnia

francuskie_zlecenie

Zagubione nici powiązań.

 

Klimatyczna i urzekająca powieść o znaczeniu przeszłości, odkrywaniu historii rodziny, odnajdywaniu mocnych korzeni własnej tożsamości i porządkowaniu chaosu wynikającego z niewiedzy, bądź błędnych informacji o przodkach.

 

Każdy ród to jakaś historia, a każda historia to splot zdarzeń, uczuć i emocji ludzkich. Bohaterka tej magicznej powieści, Ewa, wyrusza w zawodową podróż do Prowansji, by wykonać zdjęcia do folderu reklamowego jednej z lokalnych kwiaciarni. „Chez Flora”, czyli „U Flory”, to staroświeckie miejsce z duszą. Ewa szybko znajduje klucz do wykonania sesji, która odda niepowtarzalność tego miejsca. Kwiaty pachną tu intensywniej i zdają się przemawiać do klientów, a bukiety wychodzące spod rąk uzdolnionych kwiaciarek to prawdziwe cudeńka natury. Eliza, zleceniodawczyni Ewy, zapoznaje ją z rodziną i młoda fotograficzka dość szybko wsiąka w niezwykły klimat rezydencji, tętniącej życiem winnicy i historii rodu, która okazuje się niezwykle tajemnicza i emocjonująca. Ewa, wiedziona niezwykłymi wizjami, podąża tropem członków tej wyjątkowej francuskiej rodziny. Dokąd ją zaprowadzi ten trop?

 

Wznowienie debiutanckiej powieści Anny J. Szepielak sprzed piętnastu lat, pod nowym tytułem i z gruntownymi poprawkami, to strzał w dziesiątkę. „Francuskie zlecenie” jest bowiem książką, która prowadzi do szeregu refleksji, jest napisana w przystępny i nienużący sposób. Nie ma tu banalnych miłości. Jest za to magia i gros tajemnic.

 

Uciekanie od tradycji i rodzinnego dziedzictwa prowadzi na emocjonalne manowce. Wierność zasadom, przeświadczenie o słuszności własnego osądu, bez znajomości prawdziwych kolei losu, strach przed odkryciem prawdy, która może ranić, to blokady powodujące, że codzienne życie staje się gorzkie i oparte na złych emocjach. Zaślepienie lub oglądanie świata przez barwne soczewki też mogą gubić. Ta powieść, w niecodzienny i stanowczy sposób, przypomina o ważnych wartościach, które zwykle tkwią w odległej przeszłości przodków. Tylko uporządkowanie tej wiedzy prowadzi do wewnętrznego poczucia własnej tożsamości. Czasem potrzeba świeżości i obiektywnego spojrzenia kogoś z boku, by odkryć prawdę o sobie. Zdecydowanie polecam.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-10-12942-0
Premiera: lipiec 2016

Podziękowania dla Nasza Księgarnia