Marek Dziewiecki „Pamiętnik Perełki” Jedność

pamietnik_perelki

Odkrywanie prawej strony życia.

 

Emocje, tęsknoty, rozterki, obserwacje otaczającego świata, poruszające wnioski i otucha dla wątpiących, to wszystko znajdziecie na kartach pamiętnika pewnej jedenastolatki.

 

Marysia, pieszczotliwie nazywana przez rodziców Perełką, ma szczęście dorastać w bezpiecznym, pełnym miłości i wzajemnego szacunku domu. Dzięki temu jest szczęśliwą „początkującą nastolatką” i ma komfort spokojnego przyglądania się temu, co ją otacza. Świat bywa okrutny i nie każdy ma tyle szczęścia, by kochać swój dom, bo nie każdy czuje się w nim bezpiecznie.

 

Perełka jest wrażliwą dziewczynką i trudno jej zrozumieć, że gdzieś może być inaczej, niż u niej w rodzinie. Powoli dostrzega drobiazgi, które kształtują poczucie bezpieczeństwa. A pomaga jej w tym inna perspektywa, ten nieznany pryzmat innych osób, dzięki czemu dostrzega znacznie więcej i bardziej docenia to, co ma. Perełka uczy tej sztuki również czytelników. Jest pełna wahania, niepewności i znaków zapytania, ale to przecież urok młodzieńczego odkrywania świata.

 

Ta książka ma w sobie magię. Jednoznaczny i nienachalny przekaz, by kochać, zauważać dobro, cieszyć się z drobnych rzeczy, nie zrażać porażkami czy przeciwnościami losu i pokładać nadzieję w przyszłości, jest tak silny, że łatwo zarazić się tym sposobem myślenia. Ważna jest też relacja z Bogiem, silna wiara, która dodaje otuchy i uczy pokory. Ta droga jest zniewalająco prosta i właśnie może przez to, aż niemożliwa do przejścia, jednak młoda bohaterka daje czytelnikom moc i chęć do podjęcia ryzyka ciągłego odkrywania prawej strony życia. Tej właściwej, szczęśliwej. Bo każdy czasem może wywrócić swój los na niewłaściwą stronę. Ważne, by umieć na nowo znaleźć właściwy tor.

 

Na koniec zastanawiam się, czy ta książka adresowana jest jedynie do młodych czytelników? Pierwsze strony i styl narracji wskazują, że tak, ale dość szybko infantylny pamiętnik pewnej nastolatki staje się filozoficzno-psychologicznym przewodnikiem dla zagubionych, a uniwersalność przekazu czyni z tej książki lekturę dla każdego.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 228
ISBN: 978-83-7971-538-1
Premiera: lipiec 2016

Podziękowania dla Wydawnictwa Jedność

Brak możliwości komentowania.