Joanna Barnard „Za wcześnie” Prószyński i S-ka

zawczesnie

Wyznaczyć granice.

 

Czy nietypową, opartą na zmysłach, relację między nauczycielem i nieletnią uczennicą, można nazwać przyjaźnią? Gdzie są granice, które dzielą empatię od wykorzystywania? Kto jest bardziej winny trwania w niezdrowym układzie?

 

Poruszająca, psychologiczna i niepokojąca książka, dotykająca subtelnych drobiazgów, które można przeoczyć w dorastaniu dzieci oraz problemu wyrachowania w poczuciu bezkarności dojrzałego pedagoga.

 

Fiona Palmer wiedzie ustabilizowane, aczkolwiek nudne życie u boku męża Dave’a. pewnego dnia przypadkowo spotyka dawnego nauczyciela Henry’ego Morgana. W jednej chwili jej zmysły szaleją, a wspomnienia ożywają. Bez wahania nawiązuje z nim romans, który jest powtórką emocji przeżywanych przed laty, gdy jako czternastolatka zadurzyła się w nim bez pamięci. Teraz, jako dojrzała kobieta, patrzy na relacje sprzed lat bardziej zdroworozsądkowo, choć w jej sercu i ciele nadal płonie wulkan namiętności. Czy warto zmieniać swe życie, wchodząc do rzeki, którą przed laty już się przekroczyło? A może ten związek będzie pretekstem do odkrycia niepokojącej prawdy o ukochanym?

 

Powieść prowokuje do przemyśleń. Podjęty temat nie należy do prostych, więc nie ma też łatwych rozstrzygnięć czy jednoznacznego morału. Autorka wykazała spory dystans wobec oceny swoich bohaterów i zostawiła otwartą furtkę do analizy problemu. Subtelnie wskazała jednak drogę prowadzącą do prawdy. Połączenie wspomnień niedojrzałej bohaterki i jej dorosłego starcia z problemem jest zabiegiem doskonałym, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej postawić się w sytuacji przedstawionej w książce. Łatwowierność i naiwność mogą być wytłumaczeniem dla złych decyzji, ale pragmatyzm i zdrowy rozsądek już tego nie tłumaczą. Niepokojąca i godna uwagi książka.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-8069-422-4
Premiera: 4 sierpnia 2016

Podziękowania dla Prószyński i S-ka

Brak możliwości komentowania.