Katarzyna Marciniak „Moja pierwsza mitologia” Nasza Księgarnia

2354_moja_pierwsza_mitologia

Mitologia tu i teraz.

 

Sądzicie, że mity greckie i rzymskie to zamierzchła przeszłość, o której nikt nie pamięta i można traktować je z przymrużeniem oka, a nauczanie o poczynaniach mitologicznych bohaterów to historyczna ciekawostka pokryta patyną?  Jeśli tak, to czas zmienić myślenie, gdyż bogowie, herosi i mityczne stwory oraz ich mniej lub bardziej udane działania znajdują odzwierciedlenie w naszej, jakże nowoczesnej, współczesności. Popularne wyrażenia i zwroty rodem z mitów, są do dziś używane w języku polskim i nawet jeśli bardzo chcielibyśmy odepchnąć od siebie zamierzchłą przeszłość to nie da się od niej uciec. Nie wierzycie? Cóż, w takim razie konieczne są przykłady. Zdarza się wam używać stwierdzeń strzała Amora, róg obfitości, domowe ognisko czy pępek świata? No właśnie! Każdy z nas ich używa w przeróżnych sytuacjach, nie zawsze zdając sobie sprawę, gdzie tkwią korzenie tych wyrażeń. A te tkwią głęboko w mitologicznym świecie Greków i Rzymian. Przeniesienie się do tego świata to wspaniała przygoda i pouczająca lekcja życia.

 

Katarzyna Marciniak zrobiła rzecz niebywałą, uwspółcześniając mitologiczne historie i przenosząc je do życia codziennego, dając tym samym świetne przykłady na zastosowanie mitów tu i teraz, co potwierdza ich uniwersalność.

2355_moja_pierwsza_mitologia_2

Księga pierwsza „Mojej pierwszej mitologii” to wprowadzenie w świat greckich i rzymskich bogów i ludzi oraz konkretne przygody herosów. Księga druga to przeróżne przemiany, bestiariusz oraz zdarzenia z królestwa Hadesa. Wszystkie historie napisane są przyjaznym i łatwym w odbiorze językiem, a istotne wyrażenia są dodatkowo wyjaśnione. Przełożenie mitycznych zwrotów i historii na współczesne realia to uruchomienie pola dla wyobraźni czytelników i zachęta do szukania podobnych odnośników obok siebie. Ciekawe ilustracje zachęcają do sięgnięcia po te niecodzienne książki i wejścia w cudowny świat mitycznych bohaterów.

 

Podsumowując, dawno nie spotkałam tak pięknej odsłony mitologii, którą nie tylko warto, ale nawet trzeba znać. Bardzo gorąco polecam.

 

Księga pierwsza:
Oprawa: twarda
Liczba stron: 272
ISBN: 978-83-10-13123-2
Premiera: październik 2016

Księga druga:
Oprawa: twarda
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-10-12954-3
Premiera: październik 2016

Serdeczne podziękowania dla Naszej Księgarni

Brak możliwości komentowania.