Philip Roth „Everyman” Wydawnictwo Literackie

everyman

Oczekiwanie na nieuniknione.

 

Nieuchronna katorga schyłku życia. Historia straty, żalu, trwogi, izolacji i paniki. Bezgraniczna samotność w otoczeniu bliskich. Godzenie się z powolnym odchodzeniem w pustkę. Bo starość przestaje być walka o życie. Jest jałowym trwaniem  i oczekiwaniem na nieuniknione.

 

Pogrzeb głównego bohatera na początku powieści jest preludium dla retrospekcji i rozważań o życiu. Trzykrotny rozwodnik, wiecznie samotny, doświadczony umieraniem od dzieciństwa. Czy umarł w zapomnieniu? Przytłoczony wyrzutami sumienia i ograniczeniami, walczy z niedoskonałościami istnienia, fizycznym bólem i psychiczną udręką, nieuchronnie zmierzając ku nicości.

 

Uniwersalność „Everymana” wręcz przytłacza. Refleksje o przemijaniu, starości i ludzkich ułomnościach nasuwają się mimowolnie. Wręcz emanują żalem i poczuciem straty. Odchodzenie, godzenie się z przeznaczeniem i rychłą śmiercią to długi proces, w którym bohater dojrzewa, ewoluuje i wzrasta. Brak nadziei na odroczenie nieuniknionego przytłacza, a wyczekiwanie na promyk światła w tunelu życia, z którym czas się pożegnać, jest bezgłośnym wołaniem o pomoc. Samotność wśród ludzi, bezmiar słabości i osaczenie pustką przeraża. Powieść niewątpliwie inspiruje do przemyśleń, również filozoficznych. Pomaga zrozumieć i odnaleźć sens w przemijaniu, a nade wszystko uczy pokory wobec nieuchronności końca życia.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 168
ISBN: 978-83-08-06240-1
Premiera: listopad 2016

Podziękowania dla Wydawnictwa Literackiego

Brak możliwości komentowania.