Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści” Videograf

otchłań nienawiści

Miłość jest prosta.

 

Wojna, na przekór swej definicji, wzmacnia ludzkie uczucia, powodując ciągły niedosyt i tęsknotę oraz, z drugiej strony, gniew, pragnienie zemsty i nienawiść. Wojna jest bezwzględna i wyzwala proste, pierwotne instynkty. W kalejdoskopie emocji łatwo popełnić błąd w odróżnianiu dobrego od złego, bo w tym kalejdoskopie są tylko płowe odcienie szarości.

 

Druga odsłona „Zemsty i przebaczenia” obfituje w rozedrgane emocje. Poplątane ścieżki losów bohaterów nieraz znajdą wspólny punkt, ale to wcale nie oznacza, że ich życie przestanie być skomplikowane.

 

 „Miłość jest prosta. Jeśli czujesz, że ktoś cię kocha, zawsze jest nadzieja na pojednanie”

 

1942 rok. Wojna w pełnym rozkwicie. Ziemia obficie została zabarwiona szkarłatem krwi. Julian wraca do majątku w Chełmicach, gdzie własne matka go nie poznaje. Alicja i Wiktor angażują się w podziemne i szpiegowskie akcje na skraju wszelkiego niebezpieczeństwa. Igor Łyszkin marzy, by odnaleźć Nadię, choć wie, że ta nigdy nie zastąpi mu Hanki Lewinówny. Emil Lewin krąży między stolicą i Chełmicami poszukując odrobiny szczęścia. Hanka Lewin doświadcza brutalności wojny w więzieniu na Pawiaku. Każde z nich tęskni za spokojnym, stabilnym życiem. Bez huku kanonady, bez bombardowań i łapanek, bez przemocy i nienawiści. Ludzkie instynkty biorą górę nad uczuciami, ale nikt nie zapomina o tym, co piękne, prawdziwe i szlachetne. Bo miłość gdzieś jest. I jest prosta.

 

„Miłość jest prosta. Jeśli kogoś kochasz, akceptujesz go takim, jakim jest i nie próbujesz niczego w nim zmieniać”

 

Obyczajowa historia postaci wpleciona w fakty historyczne, jak wywożenie więźniów politycznych w głąb Związku Radzieckiego, masowe egzekucje, tortury w więzieniach. Dobitnie ukazana jest działalność szpiegowska polskiego podziemia, akcje prowadzone w imię wolności, zdrady, ucieczki i niepewność, która Polsce funduje w tym czasie Ukraina. Czytelnik wtapia się w przedstawioną rzeczywistość i angażuje w przeżycia bohaterów. Po prostu, doskonała powieść.

 

Rekomendacja w książce:

 

„Joanna Jax po raz kolejny serwuje czytelnikom doskonałą mieszankę ludzkich emocji. Wzruszenie, bunt, złość, nienawiść, a nade wszystko uzasadniona tęsknota za wolnością, prześcigają się z pragnieniem miłości. Wojna, na przekór swej definicji, wzmacnia uczucia, powodując niedosyt i niedowierzanie. Poplątane ścieżki losów bohaterów nieraz znajdą wspólny punkt. Łatwo zatracić się w tej opowieści”. Książki w eterze.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 376
ISBN: 978-83-7835-538-0
Premiera: 21 lutego 2017

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Videograf.

Brak możliwości komentowania.