Oliver Burkeman „Szczęście. Poradnik dla pesymistów” Muza

szczescie-poradnik-dla-pesymistow

Złudny kult optymizmu.

 

Współczesny sposób myślenia opiera się na podążaniu drogą optymizmu. Za wszelką cenę. Nawet wtedy, gdy człowiek kompletnie nie radzi sobie z owym optymizmem. Bo bycie zdrowym optymistą to sztuka, którą wcale nie tak łatwo opanować. Nie wystarczy uśmiech i wiara w pozytywy. Kluczem jest umiejętność bycia szczęśliwym w momencie doświadczania negatywnych emocji. Zaskoczeni?

 

Ktoś wiecznie uśmiechnięty i przepełniony pozytywną wizją przyszłości, wcale nie jest optymistą. To osoba ślepo podążająca drogą kultu optymizmu. Bo optymizm jest modny i pożądany. Jakże często tym niezdrowym optymistom wystarczy jedna negatywna emocja, by popadli w proces załamania i poczucia drogi bez wyjścia. Poplątane myśli, zagubienie, niechęć, apatia i zdziwienie. Ha! Moi drodzy, szczęście jest bardziej w zasięgu możliwości pesymistów, bo pesymiści to realiści! A jak realiści to nie furiaci nastawieni ślepo na złudny blask sukcesu. Bo niepewność jest wynikiem zabiegania o pewność. Może czas nauczyć się pokory wobec losu i porzucić naiwny optymizm?

 

Ta książka jest doskonałym sposobem na przytarcie zarozumiałych nosów sztucznych optymistów, którzy racjonalnie myślącym osobom wytykają pesymizm. Nie tędy wiedzie droga do szczęścia i radości życia. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak wiele ukrytych korzyści tkwi w niepewności. Ta książka jest zapisem drogi przez świat „prawa wstecznego” i ludzi, którzy podążając negatywną drogą osiągnęli szczęście, zostawiając daleko w tyle sfiksowanych na punkcie optymizmu sztucznie uśmiechniętych ludzi. To co, dacie się skusić na bycie absurdalnie szczęśliwym pesymistą?

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-287-0407-7
Premiera: 15 marca 2017

Podziękowania dla Wydawnictwa Muza.

Brak możliwości komentowania.