Małgorzata Hayles „Trzecia osoba” Prószyński i S-ka

trzeciaosoba

Łańcuch zależności.

 

Pisanie, jak terapia. Czytanie, jak podróż w głąb swego jestestwa. Tajemna więź między dwojgiem obcych sobie ludzi. I książka, która dla autora jest fikcją, a dla jednej z czytelniczek biografią. Kto kłamie? Jakie znaczenie w tym duecie odgrywa trzecia osoba?

 

Barbara, Jerzy, Alicja. Bogata wdowa, pisarz i fotografka. Każde z nich ma swój sposób na widzenie świata. Ale nie każde żyje własnym życiem. Bo życie w trzeciej osobie jest znacznie ciekawsze od tego w pierwszej. Brzmi tajemniczo? Bo takie jest.

 

Jerzy i Alicja, sfrustrowane małżeństwo, niespełnieni artyści. Pisarz z kryzysem twórczym i fotografka zajmująca się chałturami. W ich życiu pojawia się Barbara, bogata wdowa, zagorzała czytelniczka, wnikliwa obserwatorka. Świat ogląda tylko z okna, bo boi się ludzi. Od dwóch lata nie wychodzi z domu. Po lekturze debiutanckiej książki Jerzego twierdzi, że to powieść o niej.  Jest przekonana, że ją autoryzowała. Czy to możliwe? I jak to możliwe? A może jednak niemożliwe? Cienka granica dzieli fikcję od rzeczywistości. Kto ją przekroczył, może mieć problemy. Co gorsze, wciąga w te problemy kolejne osoby. I tak powstaje łańcuch zależności od siebie.

 

Niewątpliwie intrygująca i oryginalna książka. Dobitnie wchodząca w świat psychiki i kształtowania rzeczywistości przez pryzmat poważnych zaburzeń. Trzyma w napięciu i oczekiwaniu na rozwiązanie zagadki tożsamości bohaterki, a potem długo zastanawia i wywołuje poczucie niedosytu. Polecam.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-8097-088-5
Premiera: 2 marca 2017

Podziękowania dla Prószyński i S-ka.

Brak możliwości komentowania.