Grażyna Jeromin-Gałuszka „Legenda” Prószyński i S-ka

legenda

Chłód obojętności.

 

Baśniowa sceneria urokliwej wyspy, gdzie życie opiera się na prostych, koniecznych do przetrwania czynnościach. Problemy nie mające żadnego znaczenia, bo brakuje emocji, dzięki którym można by je określić. Życie z dnia na dzień, jałowe, puste, chłodne i beznamiętne. Majestatyczność prostoty i nieświadomości, że może być inaczej. Łatwo wsiąknąć w ten klimat. Czy aby na pewno ta sielanka jest pozytywna? Czy życie bez emocji ma sens? W jaki sposób jedna, niepokorna i rażąca odmiennością kobieta może wpłynąć na los obojętnego na wszystko świata?

 

Siedemdziesiąt siedem dziewcząt trafia na stały ląd po spędzeniu pierwszych siedemnastu lat na wyspie, która kusi jednostajnością, brakiem zmian i wrażeniem, że wszystko jest na swoim miejscu. Zetknięcie z inna rzeczywistością to szereg nowych doznań. Jedne wywołują zdziwienie, inne rozpalają zmysły. Odkrywanie własnych emocji jest podróżą w nieznane. Główna bohaterka, Mara, z lękiem je poznaje i przekonuje się, że od wrodzonej obojętności lepsza jest nieobojętność, która rodzi się z silnych uczuć, takich jak strach, nienawiść.

 

Tę powieść bez wątpienia można określić postapokaliptyczną, bo czas i miejsce balansują na granicy nieistnienia. Warto przenieść się do niezwykłego świata wykreowanego przez autorkę i przemyśleć to, co dzieje się w tym realnym, tuż obok nas. Czy przypadkiem nie zmierza do odarcia z emocji, uczuć i wartości, by zatracić się w chłodzie obojętności? Niebanalna książka.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 440
ISBN: 978-83-8097-233-9
Premiera: 26 września 2017

Podziękowania dla Prószyński i S-ka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *