„Duchy Nocy Kupały” Zysk i S-ka

duchy-nocy-kupaly

Uciszając demony.

 

Noc Kupały, słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, czyli 21-22 czerwca. Noc, w czasie której ścierają się żywioły. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyckie, germańskie i celtyckie. Ta jedna noc, w czasie której kotłowały się żywioły, bo dążyć do dominacji. Noc, gdy odprawiano rytuały, aby odpędzić złe duchy i demony. Dzięki rytuałom walczono o urodzaj, zdrowie i wszelką szczęśliwość. To taka noc, kiedy budzą się demony, a ich uciszenie wymaga wielu ważnych zabiegów.

 

„O takiej strasznej porze siada na gałęziach drzew Leśny i pokrzykuje do błędnych ogników rusałek, prześlizgujących się przez gąszcz na polany w korowód towarzyszek. W taką porę Zły wyrasta w siłę i kładzie twardą dłoń na wszelakim stworzeniu…”

 

Ta książka to niezwykła podróż do świata demonów, strzyg, wiedźm, wilkołaków, czarownic. Znajdziecie tu opowiadania zarówno polskich, jak też światowych autorów. Łączy je jedno: magia, tajemnica, nadprzyrodzone zjawiska, nieuchronność przeznaczenia i dążenie do zmiany losu. Choć podobne w wymowie, to zupełnie inne. Warto się w nich zaczytać.

 

Słowiańska groza w wydaniu Jana Barszczewskiego, Zygmunta Krasińskiego, Jana łady, Romana Zmorskiego w niczym nie ustępuje światowym dreszczykom spod pióra Theo Gifta, Jamesa Granta, Oscara Wilda, Antona Straszimorowa, Jin Yonga i Henry’ego Wooda.

 

Książka pobudza wyobraźnię, wywołuje dreszcz niepokoju, przybliża kulturę i tradycje różnych narodów. Mroczne historie niosą ważny morał i wskazują właściwe drogi życia. Uczą bacznego przypatrywania się otaczającemu światu, nakazują pokorę wobec natury, zastanawiają i wciągają bez reszty. To doskonała lektura na letnie wieczory, kiedy można wsłuchać się w przyrodę, zatrzymać, popatrzeć w gwiazdy, podumać. Wybrana antologia to miszmasz rozmaitości kulturowej. Zdecydowanie polecam Waszej uwadze.

 

Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 576
ISBN: 978-83-8202-595-8
Premiera: 5 lipca 2022

zysk i ska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *