Henry James „Nacisk śruby” Zysk i S-ka

W spirali lęku.

 

Zjawy, prawdziwe czy urojone, mają wspólny mianownik – wywołują lęk. Zdarza się, że dygoczemy w obliczu produktu własnej wyobraźni. Może też tak być, że uda się zobaczyć uwierzytelnionego upiora. I jedno, i drugie spotkacie w tej książce.

 

Henry James zabiera czytelników do świata duchów i czyni to w sposób iście wyjątkowy. Sześć opowiadań, sześć spotkań z duchami. Irracjonalny lęk, ciarki przechodzące po plecach i niepokój, który trudno wytłumaczyć. Starcie wiary z rozumem, wyobraźni z realizmem.

 

„Im dłużej trwały te jego praktyki i obyczaje, w tym większym stopniu Brydon nabywał zdolności, by penetrować rozległe przestrzenie mroku i ciemność zakamarków, na nowo odzyskiwać do analizy niewinność ich postaci zamazaną w podstępach niepewnego światła, wszystkich tych złowrogich kształtów, jakich w mroku nabierały zwykłe cienie, tajemnicze ruchy powietrza czy kolejne zniekształcenia perspektywy.”

 

Pamiętacie z dzieciństwa, gdy nawet najdrobniejszy szelest lub cień za firanką po zmroku wywoływał strach? Ten pierwotny strach jest też w tych opowiadaniach. Różne historie, a łączy je jedno: strach, z którym człowiek radzi sobie lepiej lub gorzej. Będziecie mogli się przekonać, że czasem urojony duch bywa bardziej skuteczny w działaniu od tego rzeczywistego.

 

Oto młoda para wprowadza się do Villi Valerio, gdzie dokonują renowacji. Dziwne rzeczy będą działy się w tej posiadłości. W innym nawiedzonym domu pobierany jest upiorny czynsz. Jest też widmo, które jednocześnie bywa sprzymierzeńcem. Nie brakuje motywu ducha prześladującego małe dzieci oraz opowiadania wywołującego szereg refleksji o śmierci. Każde z opowiadań to odrębna, przemyślana i umiejętnie opowiedziana historia. Szereg zdań wielokrotnie złożonych składa się na fabułę, która w efekcie wywołuje lęk. Chcecie poczuć go na własnej skórze?Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 424
ISBN: 978-83-8116-832-8
Premiera: 23 stycznia 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *