Zbigniew Zborowski „Pąki lodowych róż” Zysk i S-ka

Pki_lodowych_ró_okadka_skrzydla_100mm.indd
Recenzja przedpremierowa

Rekomendacja okładkowa

 

Gwarancja lektury pełnej napięć.

 

Najczulsze struny emocji ludzkich zostały poruszone w tej książce.

 

Po lekturze „Trzech odbić w lustrze” sądziłam, że wyżej literacko wznieść się już nie można. Myliłam się, bo Zbigniew Zborowski kontynuuje sagę w iście doskonałym stylu. Intensyfikuje emocje tak dobitnie, że wbija czytelnika w fotel.

 

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch perspektywach czasowych – współcześnie i w dramatycznej przeszłości drugiej wojny światowej. Autor nie pieści czytelnika! Opowiada w sposób adekwatny do realiów, nie szczędząc brutalnych opisów oddających grozę wojny.
Czasy współczesne to Ania i Bartek, małżeństwo oczekujące na narodziny upragnionego dziecka. Mogłoby się zdawać – pełnia szczęścia, ale jest coś, co niepokoi. Małżeńskie relacje ulegają ochłodzeniu, jakby mroczny cień przysłonił ich gorące uczucie. Śmierć babki Ani i kartka z tajemniczym ostrzeżeniem przywołują dramatyczną przeszłość i jej jarzmo odciskające piętno na kolejnych pokoleniach.

 

Przeszłość to Natalia Hryniewiczówna, Lwów, beztroska młodości, która zmienia się w koszmar wojny. Bezwzględność, wyzucie człowieczeństwa, niewyobrażalne cierpienia i dylematy moralne rozstrzygane na korzyść wybrania niegodnej drogi, byle przetrwać… W syberyjskich łagrach, gdzie upodlenie, skrajne wycieńczenie, wszawica, brak okruszyny chleba i przejmujące zimno, zamrażające również ludzkie serca, powodują odrzucenie moralności, lojalności i solidarności. W takich warunkach liczy się możliwość przetrwania. Katowanie, poniżanie i totalny brak emocji w sowieckich więzieniach nie pozostawiają wyboru. Stad maski zakładane na drodze do wyzwolenia, szukanie dróg do władzy i zdrada, byle wreszcie zakończyć koszmar i pozbyć się braku nadziei na jutro. Bliskie sobie dotąd osoby przestają się znać, a ludzkie odruchy nie mają już żadnego znaczenia. Miłość ma tu wiele twarzy, a każda z nich znajdzie realne wytłumaczenie.

 

Jak bardzo decyzje podjęte w przeszłości mogą wpływać na życie kolejnych pokoleń? Czy wyroki losu mogą przynieść przebaczenie?

 

Wielowarstwowość fabuły, wyraziści bohaterowie i sugestywny styl autora powodują, że powieść przykuwa uwagę i niełatwo wymazać ją z pamięci. Samo spojrzenie na okładkę przywołuje szereg skojarzeń i powoduje dreszcz emocji. A emocji w tej powieści jest wiele…

 

Dla mnie literacka perełka, która zachwyca niebanalną fabułą i godnym uznania stylem. Genialna! Nie przeoczcie tej książki! Zdecydowanie polecam!

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 388
ISBN: 978-83-7785-718-2
Premiera: 28 września 2015

moja rekomendacja

Wydawnictwu Zysk i S-ka http://zysk.com.pl gorąco dziękuję za możliwość rekomendacji tej powieści na okładce.

Brak możliwości komentowania.