Agnieszka Opolska „Anna May” Novae Res

anna-may-b-iext30781018
„Mentalna szafa pełna tajemnic…”.

 

Wiele szuflad ma ta szafa, a w każdej z nich – sporo bolesnych doświadczeń. Kim jest Anna May? Czy ona sama, wie o sobie wszystko?

 

Agnieszka Opolska debiutuje stanowczo i z pazurem godnym uwagi. Fabuła – doskonała, napięcie na wysokim poziomie, wyraziści bohaterowie, spory zastrzyk adrenaliny, bogactwo treści, wnikliwe przedstawienie ważnych problemów, a wszystko lekko i płynnie. Cóż, jest bardzo dobrze! Kilka szlifów uczyniłoby z tej książki literacki ideał. Ale do rzeczy:

 

Anna May to studentka piątego roku historii sztuki, niewątpliwie kochająca sztukę, ale z tkwiącą, gdzieś w zakamarkach duszy, pasją do projektowania ubrań. Wrażliwa, nieco potargana w uczuciach, piękna i zdolna. Świat stoi u jej stóp i z pewnością zdobycie go byłoby dla niej łatwe, gdyby nie przeszłość ukryta w szufladach pamięci i powracająca, jak fala przypływu. Ta młoda kobieta sporo już przeszła, a co jeszcze przed nią? Rodzinna tajemnica, poranione uczucia, brak matczynej miłości i próba ogołocenia z emocji. Anna May ma dwie twarze i obie, wręcz schizofrenicznie, dają o sobie znać z równą mocą.

 

Postawienie na jej drodze Adama Northona, pełnokrwistego malarza, jest strzałem w dziesiątkę. Ten artysta zagęszcza atmosferę, potęguje niezwykły klimat książki, jej tajemniczość i niejednoznaczność. Właśnie ta postać jest rumieńcem całej powieści, a fragmenty z jego udziałem są tak przekonujące, że niemal czuć zapach farb…

 

Powieść Opolskiej ma w sobie magnes, który przyciąga i mocno trzyma. Nie jest to pospolita historia o miłości, a raczej pean o radości z jej odkrywania. Przyjaźń i zaufanie mają tu kolosalne znaczenie. Jak pięknie, że Anna May ma na kogo liczyć w trudnych momentach! Życie nie jest przecież splotem barwnych warkoczy chwil, ale również szarych, smętnych i błotnistych ścieżek. Na czoło wysuwa się też kwestia zadbania o własne życie i odnalezienia tej właściwej drogi, którą chce się podążać. Jakże często żyje się życiem innych osób, spychając na margines własne marzenia, bo realizuje się pragnienia innych, zupełnie zapominając o własnych! Może czas spojrzeć w lustro i odnaleźć zgubione „ja”?

 

W pełni zasłużone pierwsze miejsce w konkursie Literacki Debiut Roku 2015! Powiało świeżością! Pani Agnieszko, brawo!

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-7942-988-2
Premiera: 24 października 2015

Podziękowania dla Wydawnictwa Novae Res za egzemplarz recenzencki.

Brak możliwości komentowania.