Katarzyna Puzyńska „Więcej czerwieni” Prószyński i S-ka

Wiecej.czerwieni_a
Najciemniej pod latarnią.

 

Trup ściele się gęsto, policjanci są wodzeni za nos, a misternie utkana intryga wyprowadza czytelnika w pole.

 

„Więcej czerwieni” to drugi tom kryminalnej serii o policjantach z Lipowa. Czy kolejność czytania książek Puzyńskiej ma znaczenie? Otóż absolutnie nie! Ja zaczęłam od powieści „Z jednym wyjątkiem”, potem na warsztat wzięłam „Utopce”, by sięgnąć po „Więcej czerwieni”. I co mogę powiedzieć? Każda z tych książek to odrębna całość, jakby jeden z odcinków serii o kontrowersyjnych sprawach prowadzonych przez policjantów z prowincjonalnego Lipowa. Ale przechodząc do meritum…

 

„Więcej czerwieni” to doskonale zbudowana powieść. Fabuła, narracja, wielowątkowość, brak podejrzeń co do sprawcy okrutnych czynów (no, może przez moment miałam przebłysk, że to może być ta osoba, ale autorka skutecznie odsuwa od niej podejrzenia), a więc i motyw finalnego zaskoczenia też się pojawia. Wszystko na miejscu, świetnie się czyta, a bohaterowie mają tak wyraziste cechy, że można stworzyć ich psychologiczne portrety.

 

Tym razem w sennym Lipowie dochodzi do brutalnych morderstw młodych kobiet. Łączy je wiele, wiec poszlak jest sporo. Nieustraszony i ambitny młodszy aspirant Daniel Podgórski dołącza do ekipy charyzmatycznej komisarz Klementyny Kopp, by w znakomitym stylu poszukiwać dróg do wyjaśnienia sprawy.

 

I tu muszę pochylić się nad tą dwójką bohaterów, bo w każdej części łączy je zawodowa bliskość, a dzieli przepaść w sposobie dochodzenia do sprawcy. Oboje są profesjonalistami, choć każde z nich ma też problemy osobiste, które czasem kładą się cieniem na życiu zawodowym. Młodość ściera się z doświadczeniem i rutyną. Otwarty umysł, zdolność kojarzenia faktów, a czasem również przypadek sprawiają, że oboje, zwykle w tym samym czasie, pojawiają się u sprawcy. Czy tak jest i tym razem?

 

Zachęcam do odwiedzenia niepozornych i tajemniczych okolic Lipowa, by podjąć próbę rozwiązania zagadek wykreowanych przez doskonałą w swoim gatunku Puzyńską, której  serdecznie gratuluję rychłej ekranizacji twórczości oraz dołączenia do wąskiego grona autorów wydawanych zarówno w Europie, jak i Ameryce Południowej.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 560
ISBN: 978-83-7961-027-3
Rok wydania: 2014

Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz recenzencki.

2 komentarze

  1. Jestem zachwycona twórczością Pani Katarzyny. Rewelacyjnie pisze te książki, mam już swoją małą kolekcję książek i czekam z niecierpliwością na Łaskuna i serial oczywiście:-) Tym bardziej, że mieszkam niedaleko Brodnicy jestem jeszcze bardziej zafascynowana tą sytuacją. Mam cichą nadzieję, że będzie spotkanie z autorką tych wspaniałych powieści w Brodnicy .

    • Książki w eterze pisze:

      Aż dziwne, że jeszcze nie było! Puzyńska faktycznie zachwyca twórczością 🙂