Monika Rzepiela „Dwór w Czartorowiczach. Nowe pokolenie” Szara Godzina

nowe pokolenie

Gorzki smak miłości.

 

Życie na przełomie XIX i XX wieku płynęło nieco wolniej niż obecnie, ale rozterki miłosne smakowały podobnie. Ktoś kogoś pokochał nieszczęśliwie albo niewłaściwie. Mezalians słono kosztował, a racjonalny wybór małżonka nie zawsze miał dobry ciąg dalszy. Bo uczuć nie da się oszukać i przekupić.

 

Nowe pokolenie w Czartorowiczach to kolejne marzenia, plany, rozczarowania, radości i smutki. Przenieście się na Podole, gdzie rytm życia wyznaczała natura, a człowiek umiejętnie się do niej dostosowywał. Między obowiązkami, wiarą i trudami doczesnymi było miejsce na głębokie uczucia. Nie każdy potrafił je docenić, nie każdy uniósł ich ciężar. Znaleźli się też tacy, którym namiętność przysłoniła realny świat, a przebudzenie z miłosnego letargu smakowało naprawdę gorzko.

 

W Olechowiczach zamieszkali Ewa i Marcin. W oczekiwaniu na potomka poznali smak codzienności małżeńskiej. Iga stworzyła udany związek z Leonem, choć niełatwo jej przyszło uporanie się z własnym dramatem. Tymczasem, w dworze w Czartorowiczach pojawiła się młodziutka Honorata. Przyszedł czas na klątwy, które znalazły ujście dla faktycznej realizacji. Stulecie chyliło się ku końcowi, czuć niepokój w pragnącej wolności ojczyźnie. Wielkimi krokami nadchodziły zmiany.

 

Monika Rzepiela ujmująco pokazała realia ówczesnych czasów i pięknie zarysowała sylwetki bohaterów. Uczucia, emocje i rozterki są na tyle wyraziste, że bez trudu wchodzi się w klimat powieści. Miłośnicy „dworskich” historii znajdą tu sporo dla siebie. Piękna saga napisana z dużym wyczuciem i znajomością tematu. Klimatyczna książka.

 

„Dwór w Czartorowiczach”

Oprawa: miękka
Liczba stron: 272
ISBN: 978-83-65684-65-3
Premiera: 20 lutego 2018

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Szara Godzina.

komentarz

  1. Dorota Zaborska pisze:

    Powieść z historią w tle, zdecydowanie dla mnie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *