Józef Tischner „Historia filozofii po góralsku” Znak

historia-filozofii-po-goralsku

Tu chodzi o człowieka.

 

Fenomenologia, filozofia dialogu z drugim człowiekiem i nadanie twarzy ideom, w jednej książce. Główne wątki życiowej dewizy Tischnera, zapisane w humorystycznych opowieściach o ludziach gór.

 

„Na początku wszędy byli górole…” – takimi słowami zaczyna się ta niezwykła książka. Jakże wielkie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że góralski język dominuje w dalszej jej części! Właśnie to czyni z niej literacką perełkę. Właśnie tu, bez wychodzenia z domu, przeniesiecie się do świata gór, gdzie rządzą prawa natury i wartości odchodzące w zapomnienie. Filozofia ma to do siebie, że można ją rozważać, analizować, wyciągać wnioski, porównywać. U Tischnera jest jeszcze element ludzki, który suchym rozważaniom nadaje swojskie oblicze. Czas jakby się zatrzymuje, bierze oddech i stopniowo, powoli rusza przed siebie, ale już inaczej, bardziej mądrze, przemyślanie, rozważnie.

 

Góralscy bohaterowie to ludzie z sąsiedztwa, ale można doszukać się w nich mędrców na miarę słynnych filozofów. Przytoczone w książce gawędy mają głębsze dno. Warto je odkryć, przemyśleć i zastosować w życiu. Zdecydowanie książka inna niż wszystkie. Chapeau bas, mistrzu słowa!

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 192
ISBN: 978-83-2405-401-5
Premiera: 14 marca 2018

Podziękowania dla Wydawnictwa Znak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *