Magdalena Majcher „W cieniu tamtych dni” Pascal

w-cieniu-tamtych-dni

Zdeterminowanie uczuciem.

 

Poruszająca książka o powstańczej miłości, dramacie wojny, walce o życiu, zdeterminowaniu uczuciem, idealizowaniu wspomnień oraz o ostatecznym rozrachunku z przeszłością, która kładzie się cieniem na losach kolejnych pokoleń.

 

Emilia miała zaledwie dwadzieścia dwa lata, gdy wzięła udział w najkrwawszym sprawdzianie dla stolicy. Powstanie Warszawskie. Wielka mobilizacja ludzi pragnących wolności. Z góry skazane na porażkę, a wyzwalające tak wielkie pokłady nadziei i wiary w wygraną. Historia łączniczki Mili i jej wielkiej miłości do Krzysia, wzrusza i odbiera mowę. Powstańczy klimat został oddany tak realnie, że podczas lektury tej książki trudno skupić się na innych czynnościach prozy życia. Nie sposób opisać słowami…

 

Jak to możliwe, że wydarzenia sprzed lat mogą odciskać piętno na losach kolejnych pokoleń? Historia przedstawiona przez Magdę Majcher pokazuje, że to realne. Wielka powstańcza miłość, cudem uratowane życie i ten cień, który wciąż jest za plecami. Trudne relacje z córką, niezrozumiały brak instynktu macierzyńskiego tej córki do syna, cień nadziei na miłość i wyzwolenie pozytywnych emocji w relacji babci z wnukiem. Pogmatwane losy Emilii, Heleny i Mikołaja, przedstawicieli trzech pokoleń w rodzinie naznaczonej piętnem wojny, finalnie znajdują usprawiedliwienie. W dojściu Mili do poukładania własnych emocji, pomaga wnuk Mikołaj. Czy opowieść babci stanie się drogowskazem dla dalszych działań i czy pomoże to zmienić relacje panujące w tej rodzinie?

 

Ta powieść porusza do głębi. Trudno się po niej pozbierać. Świetnie zbudowane napięcie, zwłaszcza emocjonalne, powoduje, że powieść czyta się ze ściśniętym gardłem. W mojej ocenie to najlepsza książka w dorobku tej autorki, a jednocześnie ukłon szacunku dla walczących o wolność. Przeczytajcie koniecznie.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-7642-881-9
Premiera: 1 sierpnia 2018

Serdecznie dziękuje Autorce i Wydawnictwu Pascal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *