Agnieszka Olszanowska „Miłość na dziesiątej wsi” Prószyński i S-ka

Milosc.na.dziastej.wsi

Sztuka życia.

 

Zakazana miłość w przedwojennych realiach polskiej wsi. Tam, gdzie nie ma miejsca na uczucia, trzeba wykazać się sztuką życia tu i teraz, u boku niekochanego człowieka, który z czasem staje się dziwnie bliski. Czy miłość o sobie przypomni?

 

Janek Cichy wcale nie kochał Basi, gdy stanął z nią na ślubnym kobiercu. Był daleki od wiejskich tradycji, zapachu łowickich zapasek i zwyczajów, które wywoływały w nim mdłości. On kochał Sarę, młodziutką Żydówkę, która stała się dla niego ideałem kobiecości. Niestety, była to zakazana miłość.

 

Basia broniła się płaczem przed ślubem z Janem. Marzyła o innym życiu, bardziej nowoczesnym, dalekim od zabobonów. Nie dane jej było ziścić swe uczucia do Stacha. Została przekonana do powszechnej opinii, że miłowanie to wymysł z książek. Bo życie wymaga rozsądku.

 

Tak się zaczyna historia o uczuciach, które nie miały szans na realizację. Losy bohaterów wywołują ciarki na plecach i trudno oprzeć się wzruszeniu. Jakże ciężko żyło się ludziom w czasach, gdy uczucia nie miały żadnego znaczenia. Ciężki los, zwłaszcza wiejskich kobiet, napawa przerażeniem. Autorka umiejętnie kreśli obraz tamtych czasów. Kolejne części cyklu – „Listy z dziesiątej wsi” i „Tajemnica dziesiątej wsi”, spinają się w jedną imponującą całość. W ostatniej poznajemy losy najwcześniejszego pokolenia bohaterów. Polecam.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 360
ISBN: 978-83-8123-311-8
Premiera: 2 sierpnia 2018

Podziękowania dla Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *