Agnieszka Gładzik „Pomorzanie” Videograf

pomorzanie

Dojrzewanie do tożsamości.

 

Pełna retrospekcji historia o dojrzewaniu do tożsamości narodowej, odkrywaniu jej i dbałości o kultywowanie tradycji. Bo los każdego człowieka sprzężony jest z historią regionu, w którym żyje.

 

Losy bohaterów tej powieści determinuje niełatwa historia Pomorza. Akcja rozpoczyna się w 1944 roku, tym najbardziej dramatycznym dla wielokrotnie bombardowanego Szczecina. Przybyła z Poznania Dorota zaprzyjaźnia się z Heike, małą dziewczynką wysyłaną przez rodzinę na kradzieże w miejscach objętych bombami. Ich więź jest wyjątkowa, choć niełatwa, ze względu na czasy, w których przyszło im żyć. Równolegle czytelnik poznaje współczesne losy trójki przyjaciół, Katarzyny, Agaty i Zoltana. Są związani pewnym projektem, który ma na celu dbałość o zachowanie tożsamości Pomorzan. Co łączy oba wątki? Czy walka o przyjaźń ma szanse na wygraną? Jak bardzo to, co dzieli, może połączyć?

 

Trudna, ale godna uwagi książka. Pozornie niespójne wątki znajdują swe miejsce w skomplikowanej układance uczuć, emocji i wrażeń. Tu ścierają się ze sobą przyjaźń, poświęcenie, nadzieja i wytrwałość. Śledząc losy bohaterów na przestrzeni lat, idąc ich śladami przez wojnę, roszady związane z wysiedleniami Niemców z Pomorza i zasiedleniami tych terenów przez Polaków, czasy komunizmu i stalinizmu, aż do współczesności, gdzie wśród ignorantów można również znaleźć pasjonatów. Nieszablonowa i zmuszająca do myślenia powieść.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7835-601-1
Premiera: 7 lutego 2018

Podziękowania dla Wydawnictwa Videograf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *