Justyna Wydra „Zaniemówienie” Zysk i S-ka

zaniemowienie

Walka o tożsamość.

 

W czasie wojny walka o tożsamość była wyzwaniem i sama w sobie niosła ryzyko. Justyna Wydra zaprasza na Śląsk, konkretnie do Tychów z czasów wojny, gdzie niełatwo było być Polakiem, Niemcem, a jeszcze trudniej Ślązakiem. Trudne relacje, nieustanne stawanie przed wyborem i dramat ludzi, którzy, po prostu, chcieli być sobą, jest tu przedstawiony w sposób wyjątkowy, swojski, rzetelny i poruszający.

 

Tożsamość narodowa jest rzeczą niezwykle ważną, a gdy stoi się w rozkroku między nieoczywistym wyborem i groźbą śmierci lub wywózki do obozu, trudno o rozsądek. Historia bohaterów tej powieści daje do myślenia i oddala od pochopnego oceniania zachowań ludzi.

 

Do Tychów przyjeżdża Wilhelm Jenike, porucznik Luftwaffe, ni to Niemiec, ni to Polak, ni to Austriak. Może Ślązak? Stara się zapomnieć o wojennych, bolesnych obrazach z frontu. Leczy rany psychiczne oraz te fizyczne. Swój pobyt w Tychach zaczyna od wypadku. Zostaje potrącony przez rowerzystkę. Trafia do szpitala wprost pod opiekę uroczej sprawczyni wypadku. Czy Rose to na pewno ta sama kobieta, która go potrąciła? To nie jedyna niespodzianka, którą przyniesie Wilhelmowi przewrotny los.

 

Wiele wzruszeń, dramatycznych chwil i momentów wywołujących refleksje znajdziecie w tej powieści. Dramatyzm wojny, trudne wybory, poszukiwanie tożsamości narodowej i walka o nią oraz całe mnóstwo skrajnych emocji czynią z tej książki doskonałą opowieść o Ślązakach, którym wielokrotnie przyszło mierzyć się z niełatwą drogą prowadzącą do odnalezienia własnej tożsamości. Czy im się to udało? Przeczytajcie. Ku refleksji.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-8116-405-4
Premiera: 23 lipca 2018

Podziękowania dla Zysk i S-ka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *