Arek Borowik „Błazen w stroju klauna” Dobra Literatura
O ludzkich słabościach.
Refleksje nad kondycją współczesnego społeczeństwa podane w zawoalowanej formie pastiszu znanych baśni braci Grimm.
Ostatnia część trylogii „Mocna rzecz o namiętnościach” aż kipi od emocji, toksycznych relacji i pogubienia we współczesnym świecie. Bohaterowie walczą sami ze sobą, choć pozornie zmagają się z różnymi przeciwnościami losu. Książka z założenia miała wywoływać uśmiech, ale chyba w krzywym zwierciadle.
W wielkim skrócie, książka zawiera trzy historie: wariację baśni o „Śpiącej Królewnie”, czyli opowieść Marty żyjącej w zamknięciu, izolowanej przez ojca od świata, narażonej na złe decyzje i pragnącej czegoś więcej niż pieniędzy, wariację baśni o „Kopciuszku” przedstawiającej obraz relacji ludzi z mediami, w których coraz częściej brakuje granic moralności oraz historię Strawińskiego, pracownika korporacji, dość nieporadnego i nieobliczalnego, który po wielokroć unika zwolnienia dzięki baśniowym historiom opowiadanym przełożonemu. Bohaterowie opowieści przeżywają różne emocje, są podatni na wpływy, uwikłani w toksyczne związki. Cechuje ich zawziętość, wrogość wobec bliżej nieokreślonych osób i zjawisk oraz swoistego rodzaju nieporadność. Większość zaprezentowanych cech osobowościowych może prowadzić do zguby. Czy refleksje nad tym mogą coś zmienić?
Niepokojąca i dość trudna w odbiorze książka. Trzeba umiejętności wyciągania wniosków z tego, co zostało ukryte między wierszami. Odkrywanie drugiego dna tej powieści wymaga skupienia i umiejętności interpretacji. Dla wytrawnego czytelnika.
Oprawa: miękka
Liczba stron: 392
ISBN: 978-83-6589-738-1
Premiera: 7 sierpnia 2018
Podziękowania dla Wydawnictwa Dobra Literatura.