Arek Borowik „Błazen w stroju klauna” Dobra Literatura

blazen w stroju klauna

O ludzkich słabościach.

 

Refleksje nad kondycją współczesnego społeczeństwa podane w zawoalowanej formie pastiszu znanych baśni braci Grimm.

 

Ostatnia część trylogii „Mocna rzecz o namiętnościach” aż kipi od emocji, toksycznych relacji i pogubienia we współczesnym świecie. Bohaterowie walczą sami ze sobą, choć pozornie zmagają się z różnymi przeciwnościami losu. Książka z założenia miała wywoływać uśmiech, ale chyba w krzywym zwierciadle.

 

W wielkim skrócie, książka zawiera trzy historie: wariację baśni o „Śpiącej Królewnie”, czyli opowieść Marty żyjącej w zamknięciu, izolowanej przez ojca od świata, narażonej na złe decyzje i pragnącej czegoś więcej niż pieniędzy, wariację baśni o „Kopciuszku” przedstawiającej obraz relacji ludzi z mediami, w których coraz częściej brakuje granic moralności oraz historię Strawińskiego, pracownika korporacji, dość nieporadnego i nieobliczalnego, który po wielokroć unika zwolnienia dzięki baśniowym historiom opowiadanym przełożonemu. Bohaterowie opowieści przeżywają różne emocje, są podatni na wpływy, uwikłani w toksyczne związki. Cechuje ich zawziętość, wrogość wobec bliżej nieokreślonych osób i zjawisk oraz swoistego rodzaju nieporadność. Większość zaprezentowanych cech osobowościowych może prowadzić do zguby. Czy refleksje nad tym mogą coś zmienić?

 

Niepokojąca i dość trudna w odbiorze książka. Trzeba umiejętności wyciągania wniosków z tego, co zostało ukryte między wierszami. Odkrywanie drugiego dna tej powieści wymaga skupienia i umiejętności interpretacji. Dla wytrawnego czytelnika.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 392
ISBN: 978-83-6589-738-1
Premiera: 7 sierpnia 2018

Podziękowania dla Wydawnictwa Dobra Literatura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *