Edyta Świętek „Nowe czasy. Nie pora na łzy” Replika

Nowe-czasy-504x775

Pułapki wolności.

 

Lata dziewięćdziesiąte przynoszą duże zmiany w życiu bohaterów nowohuckiej sagi „Spacer Aleją Róż”. Rodzący się kapitalizm nie daje gwarancji zatrudnienia, a ryzyko bezrobocia rośnie z dnia na dzień. Trzeba patrzeć innym na ręce, by nie wpaść w pułapkę odzyskanej wolności. Jak nauczyć się żyć w nowych czasach?

 

W pierwszej części nowej serii opisującej losy rodziny Szymczaków z Nowej Huty, poznajemy trudności, z którymi w nowych realiach przyszło się zmierzyć Pawłowi i Ani. Drobny przedsiębiorca bazarowy próbuje dorobić się na własnej działalności handlowej. Nie jest to łatwe, bo konkurencja jest duża, a spirala kredytów zaciska na finansach Pawła coraz grubszy węzeł. Anna otwiera pracownię krawiecką, ale jej sposób na biznes nie jest zbyt udany, gdyż na wyzysku pracowników nie uda się zdobyć dobrej marki. Tymczasem, córka Szymczaków, Małgosia, wikła się w kłopoty. Wiek dorastania sprzyja łatwowierności. Potrzeba troski i zaangażowania rodziców, by wyrwać ją z osamotnienia. Z kolei Wioletta i Adrian Pawłowscy, siostrzeńcy Pawła, zakładają zespół muzyczny. Ich kariera szybko nabiera tempa, bo dyskoteki są wyjątkowo modne. Czy realizacja ich pasji na tak dużą skalę będzie bezpieczna?

 

Brawa za realizm w przedstawieniu tła wydarzeń. Jest na tyle sugestywnie, że wchodząc z postaciami na bazar wręcz słychać rytmy mu towarzyszące i czuć gęste powietrze unoszące się nad kapitalistycznym handlem ulicznym. A co z uczuciami? Spokojnie, na nie też znalazło się sporo miejsca na kartach powieści Edyty Świętek.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-7674-737-8
Premiera: 30 października 2018

Serdecznie dziękuje Wydawnictwu Replika.

2 komentarze

  1. Grażyna pisze:

    Jeszcze nie czytałam, ale już mam. Dzięki za recenzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *