Katherine Arden „Dziewczyna z wieży” Muza

dziewczyna-z-wiezy

Sztuka cierpliwości.

 

Jakże trudno uczyć się cierpliwości, gdy wokół panuje srogi mróz, a krajem rządzi despotyczny władca. Umiejscowienie akcji magicznej baśni w średniowiecznej Rusi to gwarancja ambiwalentności przeżyć. Z jednej strony jest walka o władzę i przeróżne niepokoje, a z drugiej jest magia, piękno czarów i niekłamane emocje. Świat wykreowany przez Arden jest mroczny i barwny, niepokojący i fascynujący. Dajcie się do niego zaprosić.

 

Druga część niezwykłych przeżyć Wasi to prawdziwy majstersztyk w sposobie kreowania postaci, scenerii i zdarzeń. Sugestywność przekazu jest tak wielka, że trudno oderwać się od książki. Na plecach wciąż czuć niepokojący oddech nieznanego, a bezkresny krajobraz zniewala, przeraża i zastanawia. Tajemniczość kolejnych zdarzeń w starciu z brutalnością realnego świata jest jak niebywały przeskok z oczywistego w nieoczywiste.

 

Wasia musiała uciec, by przeciwstawić się życiu w klasztorze i niechcianemu małżeństwu. W ucieczce pomógł jej Morozko, demon mrozu. Nieustępliwość i wielka charyzma kierują Wasię ku kolejnym wyzwaniom. W męskim przebraniu chce sięgnąć po coś więcej, niż to, co gwarantowała kobietom średniowieczna Ruś. Na swym wiernym koniu Słowiku mknie przez bezkresne okolice w poszukiwaniu szczęścia. Tymczasem na dworze Wielkiego Księcia Moskiewskiego trwają walki o władzę. Na okoliczne wsie napadają bandyci i porywają dziewczynki. Wielki Książę i jego brat Aleksander, wyruszają na odsiecz bandytom. Po drodze spotykają niezwykle walecznego młodzieńca na koniu. Przekonują się o jego umiejętnościach i sile. Tylko Sasza, mnich wojownik, rozpoznaje w nim swą młodszą siostrę Wasię, uznaną za zmarłą lub zaginioną. Czy wykorzysta tę wiedzę? Jak potoczą się losy dziewczyny? Czy senna wizja uwięzienia w wieży stanie się proroctwem?

 

Cudnie na nowo przenieść się do świata znanego z książki „Niedźwiedź i Słowik”. To niezwykle plastyczna baśń dla dorosłych, którzy chcą wejść w nietypowy dla beletrystycznych książek klimat. Niby fikcja literacka, a jednak tak wiele historycznej prawdy. Niby magia i czary, a jednak tak wiele życiowych przesłań. Nie brakuje żywiołowej akcji, demonów i mroku magii, ale są też jasne strony, które tkwią w temperamencie i nieugiętości bohaterki. Życiowo, dynamicznie, sugestywnie. Po prostu, klimatycznie i pięknie. Polecam.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 512
ISBN: 978-83-287-1160-0
Premiera: 13 marca 2019

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Muza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *