Marlon James „Diabeł Urubu” Wydawnictwo Literackie

diabel-urubu

Rząd dusz.

 

Rzeczywistość miesza się tu z magią, a realizm z symboliką. Ambiwalentność tej powieści może wzbudzać kontrowersje, ale uniwersalność przekazu jest godna mistrza.

 

Rzecz dzieje się w latach pięćdziesiątych minionego wieku w prowincjonalnej wiosce Gibbeah na Jamajce. Jest egzotycznie, ale dziwnie blisko, bo wszędzie toczy się jakaś walka o władzę. Akurat tu chodzi o rząd dusz. Kto zawładnie mieszkańcami wioski? Mentalny przywódca społeczności, pastor Hector Blight, który nad wyraz upodobał sobie rum? A może charyzmatyczny i bezwzględny Apostoł York, który pod sztandarem odnowy zechce wprowadzić nowe zasady?

 

Powikłana jest natura ludzka i o tym przypomina ta, niewątpliwie, kontrowersyjna książka. Autor igra z emocjami czytelników i wciąż balansuje skrajnościami, by wywrzeć wrażenie chaosu i niepewności. Przyglądając się temu z bliska, można zauważyć, że to książka o odwiecznej walce dobra ze złem, choć są to  wartości dość nieoczywiste w rozumieniu samego autora. Walka o władzę może przysłonić i zmienić obraz tego, co ważne, zwłaszcza, gdy walczą te racje moralne, które same w sobie są nieoczywiste. Dużo tu emocji, ale jeszcze więcej tematów do przemyśleń.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 260
ISBN: 978-83-08-06828-1
Premiera: 13 lutego 2019

Podziękowania dla Wydawnictwa Literackiego.

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Ciekawa recenzja. A magii nigdy za wiele w naszej realnej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *