Ks. Józef Tischner „Kot pilnujący myszy” Znak

kot-pilnujacy-myszy

Gwarancja stabilności.

 

Kłamstwo wymaga czasem nie mniejszej odwagi niż prawdomówności. Przemoc wciąż wymaga usprawiedliwienia. Wolność obnaża słabości społeczeństwa. Są beznadzieje i niegasnąca nadzieja. Ks. Józef Tischner wziął pod filozoficzną lupę tematy społeczne, polityczne i kościelne wcale nie po to, aby wzbudzić kontrowersje, a raczej w celu zachęcenia do pochylenia się nad tematami, które wzbudzają emocje. Zaznaczył, że te emocje nie powinny wygrywać nad argumentami. W ten sposób uczy nas myślenia, a nie kalkulowania poglądów, opinii i sądów.

 

Znajdziecie tu teksty dotąd nie publikowane, trudno dostępne, bo dotyczące pytań o pozycję Kościoła w demokracji, spostrzeżenia o miejscu Polski w Europie oraz o słabości demokracji, która z pozycji raczkującej powinna podnieść się do śmiałych kroków po twardym gruncie. Autor subtelnie uczy sztuki używania argumentów w polemice, w której zwykle przeważają emocje. Uspokaja rozedrgane nerwy i wskazuje drogę do właściwego odbioru rzeczywistości. Stanowczość, mądrość i spokój są gwarancją stabilności.

 

Uniwersalność tekstów pisanych w latach 90. Minionego wieku sprawia, że są aktualne również dziś. Czytając te teksty z przerażeniem można stwierdzić, że niewiele zmieniło się w retoryce współczesnych polityków. Trzeba mądrości, by nie utonąć w morzu słów i pojmować rzeczywistość w sposób, który proponuje Tischner.

 

Oprawa: twarda
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-240-5809-9
Premiera: 3 kwietnia 2019

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *