Monika Rzepiela „Szlacheckie gniazdo” Szara Godzina

szlacheckie-gniazdo

Zakazane melodie serc.

 

Klimatyczna podróż w czasie, podczas której przeplatają się losy dwóch panien połączonych silną więzią, ale dalekich pochodzeniem. Poznając codzienne życie osiemnastowiecznej szlachty i chłopów wejdziecie w świat skrajnych emocji i zakazanych uczuć.

 

Sylwester 1776 roku. Na Pogórzu Karpackim przychodzą na świat dwie dziewczynki. Na szlacheckim dworze rodzi się Leontyna, a w ubogiej chłopskiej zagrodzie – Marysia. Staną się mlecznymi siostrami. Różnice pochodzenia dają się odczuć w codziennym życiu, ale najbardziej, gdy dziewczynki dorosną i zakochają się. Los bywa przewrotny, bo wybory serca nie zawsze są zgodne z pochodzeniem. Zakazany owoc zawsze smakuje najlepiej, więc nie dziwi fakt, że młodzi zapragną stawić czoła panującym obyczajom. Jak zakończy się ich walka o miłość? Czasy są ciężkie, a walka o wolność nabiera rozpędu. Szlachecki dwór odwiedza Tadeusz Kościuszko. Czas stanąć do walki o polskość.

 

Autorka sugestywnie oddaje klimat tamtych czasów. Ekspresja opisów jest na tyle realna, że bez trudu przenosi do codzienności osiemnastego wieku. piękne uczucia przeplatają się z niepewnością losu, a trudne wybory prowadzą do dramatycznych skutków. Polecam tę niecodzienną podróż do świata, w którym różnice klasowe nie pozwalały na realizację uczuć, a duch walki o lepsze jutro podtrzymywał nadzieję i wiarę w coś, co pozostawało w ulotnej sferze marzeń. Wsłuchajcie się w zakazane melodie serc.

 

Oprawa: miękka
Liczba stron: 292
ISBN: 978-83-6620-125-5
Premiera: 17 czerwca 2019

Podziękowania dla Szarej Godziny.

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Kupiłam wszystkie książki autorki. Tej ostatniej jeszcze nie czytałam. Czeka… Recenzja super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *