Edyta Świętek „Rzeka kłamstw. Grzechy młodości” Replika

Rzeka_klamstw

Marzenia i rozczarowania.

 

Młodość ma swoje prawa. Tak łatwo wówczas o błąd. Naiwnie wierzy się, że świat stoi u naszych stóp. W tej książce znajdziecie nieprzemyślane decyzje, trudne wybory, wiarę w ideały i młodzieńczy optymizm. A wszystko w trudnych realiach komunistycznej Polski.

 

Lata siedemdziesiąte minionego stulecia. Bydgoszcz. Rodzina Trzeciaków. Codzienne troski i radości ówczesnych ludzi. Historia rodzinna z tajemnicami, nietrafionymi wyborami i młodzieńczą wiarą w lepsze jutro. Najnowsza saga Edyty Świętek to emocje, dramaty i miłość.

 

Losy czwórki rodzeństwa splatają się z historyczną burzą i walka o wolność. Elżbieta i Tymoteusz właśnie wprowadzili się do nowego mieszkania. On jest kierownikiem w zakładach chemicznych, ona nie pracuje, zajmuje się czwórka dzieci, co nie jest łatwym zadaniem. Podział obowiązków jest oczywisty, ale kobieta jest tym zmęczona i przez to sfrustrowana. Kazimierz jest milicjantem. Jego pasją jest kryminologia, choć niełatwo ją realizować, gdy wciąż jest zachęcony do wstąpienia w szeregi Służby Bezpieczeństwa. Tam królują inne priorytety. Jego żona Ewa chce być wokalistką. Czy sięgnie po marzenia? Agata jest polonistką i młodą mężatką. Jej temperament nie pozwala odnaleźć się w roli statecznej żony. Duża uczuciowość i podatność na zaloty wikła ją w kolejne romanse. Eugeniusz jest zbuntowanym studentem. Co rusz pakuje się w kłopoty. Udział w zamieszkach może skończyć się różnie.

 

Różnorodność bohaterów to główny atut powieści. Plastycznie oddany klimat tamtych lat, różne dylematy i młodzieńcze wizje przyszłości sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Łatwo o wzruszenia i sentymentalizm. Przeróżne emocje wywołują szereg refleksji. Jak zwykle u Świętek jest uzależniająco, więc nic dziwnego, że finał wywołuje apetyt na ciąg dalszy. Przeczytajcie koniecznie.

 

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 432
ISBN: 978-83-66217-60-7
Premiera: 20 sierpnia 2019

Podziękowania dla Wydawnictwa Replika.

komentarz

  1. Grazyna st. pisze:

    Lubię powieści E.Świętek. Po „Rzekę kłamstw” startowałam wiele razy, nie udało się… Może poczekam na wydanie wszystkich tomów i wtedy pojawi się jakiś pakiet? Recenzja super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *